| Daria a întrebat:

Spuneti-mi va rog cum se calculeaza media generala pe tot anul.Se aduna media de pe primul semestru cu media de pe al doilea, nu? Dar stiam ca de ex. daca la o materie am media 9 pe sem.2 si 8 pe semestrul 1, media generala la acea materie este 8, 50.Asta cum vine calculata?big grin

Răspuns Câştigător
| EuSiCuMine a răspuns:

Deci, iti dau un exemplu : 9 pe sem 1 la mate, si 8 pe sem 2 la mate. Adunam 9+8 = 17, si pe 17 il impartim la 2 => 17:2 = 8.50
deci iese media 8.50 anual. Faci asa la toate obiectele, apoi adunii toate mediile anuale la un loc, si dupa ce le aduni, rezultatul il imparti la cate nr ai adunat.
exemplu : daca ai adunat 15 numere, rezultatul il imparti la 15.

P.S : daca la un obiect iti iese media cu virgula, adica 8, 50. cand le aduni nu scrii 9 (rotunzit) scrii diserct 8, 50.
Bafta:*

1 răspuns:
Apache
| Apache a răspuns:

...pai da! media generala pe tot anul la acea materie este 8.50!
si nu se rotunjeste ...ramane asa!
apoi se aduna toate mediile si se face media anuala!