| Georgiana_9807 a întrebat:

Hey! Stiti cumva cum se calculeaza media generala? De exemplu daca pe semestrul 1 mi-a iesit 9 la o materie iar pe al doilea 10 (tot la aceeasi materie). Cat imi iese media la aceasta materie?

12 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

9.5

| Magnifico a răspuns:

Spre exemplu ai avut pe primul semestru 9 la Limba Romana si pe al doilea 10 atunci 9+10=19 si se imparte la 2 deci practic ai media 9.50

Bafta!

| Phantasmagoria a răspuns:

Daca pe sem 1 ai avut 9, iar pe al 2lea 10, atunci media generala la acea materie e 9.50. La fel cu orice altceva: daca in sem 1 ai 6, iar in sem 2 ai 7, va veni 6.50.

| DarkSunshiine a răspuns:

10.Aduni cele 2 medii si le imparti la 2.big grin

| victorandrei a răspuns (pentru DarkSunshiine):

Iti da 10 rezultatul dintre (9+10) /2?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

9,5 media ta generala.se calculeaza prin media aritmetica a celor doua medii ale semestrelor.media pe semestru este aritmetica, de ex la desen ai 2 note, se calculeaza media aritmetica a 2 nr: 10+10/2 sau la mate media aritmetica x 3+teza/4.

| victorandrei a răspuns:

Media aritmetica, 9.5 iese medie, (9 + 10) /2

| Maysa a răspuns:

Draga mea, media generală se calculează astfel:
Aduni notele pe care le-ai primit la o materie, pe amândouă semenstrele, apoi le împarți la doi.
Spre exemplu: Ai luat 9 pe primul semestru și 10 pe al doilea. Le aduni (9+10) și le împarți la doi.
Deci: (9+10):2 = 9.50
Sper că te-am ajutat happy!

| dany2696 a răspuns:

9.50 funda

| paulica2003 a răspuns:

Media generala este media tuturor mediilor din primul semestru si al doilea impartite la cate medii sunt

| Georgiana_9807 explică:

Dar media unei materii(9.50) nu se rotunjeste?

| yo00yo a răspuns:

Aduni cele doua medii si le imparti la 2, deci media ta la materia respectiva va fi 9.50