| Anonim22444 a întrebat:

cum se simbolizeaza caracterul recesiv si cel dominant? Stiu ca cel dominant se simbolizeaza de exemplu cu AA, dar Aa si aA sunt caractere recesive sau dominante?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Dominanta se noteaza cu litere mari de tipar.
Recesivitatea se noteaza cu litere mici de tipar.

In exemplul tau;
"AA" -> este un organism diploid (2n)homozigot dominant. Caracterul "A" provine de la un parinte si al doilea caracter dominant" A" provine de la celalalt parinte.

"Aa" = "aA" ( nu are importanta unde asezi litera mare!)-> este un organism diploid heterozigot dominant. Caracterul dominant "A" provine de la un parinte iar caracterul recesiv "a" provine de la celalalt parinte.

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Majusculele desemneaza genele dominante, iar minusculele pe cele recesive