| AslTracker a întrebat:

Bună TPU.

Pe 1 martie am olimpiada la biologie și am o problemă legată de recesivitate și dominanță.În unele probleme nu scris care este caracterul dominant și care este caracterul recesiv.Cum îmi pot da seama de asta? De exemplu, în problema de mai jos, tuberculul de culoare roșie și formă rotundă se scrie sub forma Rroo ( recesiv homozigot ) pentru formă dar eu l-am luat RrOO ( dominant homozigot ) pentru că nu a explicat în problemă și automat am greșit-o.
Problema:
Se incruciseaza doua soiuri de cartofi: unul cu tuberculi de culoare rosie si de forma
rotunda (heterozigoti pentru culoare si homozigoti pentru forma) cu un soi cu
tuberculi de culoare galbena si de forma ovala (homozigoti pentru culoare si
heterozigoti pentru forma). Descendentii cu tuberculi de culoare rosie si de forma
ovala se incruciseaza cu cartofi cu tuberculi de culoare galbena si de forma rotunda.
Stabiliti procentul descendentilor heterozigoti pentru culoarea tuberculilor in F2.
Ofer fundă!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Intodeauna cand in problema se specifica FENOTIPUL( de ex.culoarea, forma) acel caracter observabil este dominant --- cele recesive nu se observa /nu se manifesta la specia respectiva
Cand intr-o problema se specifica GENOTIPUL, atunci este mai simpla identificarea dominant-recesiv: o litera mare( de ex:A, R, M) indica dominanta iar o litera mica (de ex:a.r.m) indica recesivitatea.Ce spune problema;
* parintii se deosebesc prin doua caractere; forma si culoare --- deci, este vorba despre o dihibridare
**Caractere pentru culoare:
R->rosie
G->galbena
caractere pentru forma:
B->rotunda
O->ovala
*** Genotip 1-parinte heterozigot pentru culoare si homozigot pentru forma->RrBB (culoare rosie, forma rotunda---caracterele rosu-rotund sunt dominante /se vad exprimate in fenotip)
Genotip 2-parinte homozigot pentru culoare si heterozigot pentru forma->GGOo( culoare galbena si forma ovala--- caracterele galben si oval sunt dominante/se vad exprimate in fenotip)
Deci, se incrucisaza RrBB x GGOo

| AslTracker explică (pentru alessia5158):

Așa am spus și eu însă problema a luat acel RrBB ca Rrbb adică homozigot recesiv pentru culoare.

| alessia5158 a răspuns (pentru AslTracker):

Inseamna ca undeva, pe parcursul rezolvarii problemei, ai gresit.

| VirusMan a răspuns (pentru alessia5158):

"Deci, se incrucisaza RrBB x GGOo"
AM o neclaritate alessia; poate ma poti ajuta sa inteleg cum vine aia ca in F1 se va afla descendentul RGBO?
Scuze dar eu inteleg ca, culoarea va fi si Rosie si Galbena in acelasi timp nu'i-asa?; pentru ca cele doua culori ale descendentului sunt dominante!
Poate ma dumeresc si eu...