| Mihai18G a întrebat:

Se pricepe cineva la biologia vegetala si animala?
Am si eu nevoie de ajutor la o problema, anul asta am bacul si nu prea ma descurc...
Se încrucisează o plantă cu frunze alungite si cu flori de culoare galbenă cu o plantă cu frunze
reniforme si cu flori de culoare roz. Frunzele alungite (A) si florile de culoare galbenă (G) sunt
caractere dominante, iar frunzele reniforme (a) si florile de culoare roz (g) sunt caractere recesive.
PărinŃii sunt homozigoŃi pentru ambele caractere. În prima generaŃie, F1, se obŃin organisme
hibride. Prin încrucisarea între ei a hibrizilor din F1, se obŃin, în F2, 16 combinaŃii de factori ereditari.
StabiliŃi următoarele:
a) genotipul părinŃilor;
b) fenotipul organismelor din F1;
c) numărul combinaŃiilor din F2 dublu homozigote; genotipurile organismelor din F2 cu
frunze reniforme si flori galbene.
d) completaŃi această
Multumesc anticipat!
Dau

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Partea cu "dau funda" e tipica fetelorwinking...no offence.
In rest cauta si pe net nu mai fii lenes baiatule de bani gata ce esti (sau te crezi)!