| kati3mary a întrebat:

Ce motive intemeiate as putea scrie intr-o cerere de transfer de la o clasa la alta?

Răspuns Câştigător
| uglymermaid a răspuns:

Păi... Părinţii tăi ar trebui să facă cererea dacă încă eşti în clasele mai mici. Dacă acea clasă în care vrei să te transferi e mai bună la învăţătură, şi mai avansată, o să ţi se accepte transferul, dar doar din al doilea semestru. Aş avea nevoie de timp să mă gândesc la o formulare, dar o iau pe scurt şi o să dezvolţi tu motivul. Începe părintele/tutorele legal cu numele lui, stai aşa, ceva gen: ''Mă numesc _____, părinte al elevei ________, şi vreau să cer transferul fiicei mele din clasa a___-a A/B/C/D/E (în ce clasă eşti), în clasa a__-a (în care vrei să te transferi) din motivul de a avea rezultate la învăţătură mai bune, de a aprofunda în materii de bază, de a fi informată mai bine'', semnătura şi numele şi din astea, se începe cu ''Domnule/Doamnă Director'', chestii d-astea de politeţe, şi mai adaugi tu ceva în cerere, dezvolţi propoziţile. Şi dacă ştii pe cineva care s-a transferat, poţi întreba pe ce motiv s-a transferat şi îl poţi scrie şi tu. Baftă happy.

11 răspunsuri:
| robinho17 a răspuns:

Poti spune ca nu esti in relatii bune cu diriginta. Si ai vrea sa te muti in alta clasa, pentru a-ti schimba dirigintele.

| wolder a răspuns:

Profilul

neintelegerile cu colegii

| InsertName a răspuns (pentru wolder):

Sa stii ca nu sunt motive intemeiate astea, nu o sa le ia in seama.

| kati3mary explică (pentru wolder):

Sunt eleva de gimnaziu, inca; si nu pot da vina pe colegi, pentru ca ma inteleg bine cu toti. Vreau sa ma mut pentru ca invat mai bine cand am colegi noi, dar cum sa scriu asta in cerere?

| kati3mary explică (pentru InsertName):

Asta ziceam si eu...

| InsertName a răspuns (pentru kati3mary):

Pai gandeste-te ca mai ai putin si incepi liceul. Daca vrei sa inveti cu adevarat, inveti si aici.

Răspuns utilizator avertizat
| uglymermaid a răspuns:

Hmm... Ai putea spune că nu te-ai integrat în clasă, că ai tăi colegi nu te acceptă aşa cum eşti, că vrei într-o clasă mai bună la învăţătură. Cam astea ar fi 'opţiunile'.

| kati3mary explică (pentru uglymermaid):

'ca vrei intr-o clasa mai buna la invatatura'
E un motiv destul de intemeiat? Si, daca da, cum sa formulez asta in cerere?

| kati3mary explică (pentru uglymermaid):

Mersi :3
M-ai ajutat mult!

| uglymermaid a răspuns (pentru kati3mary):

Păi... Părinţii tăi ar trebui să facă cererea dacă încă eşti în clasele mai mici. Dacă acea clasă în care vrei să te transferi e mai bună la învăţătură, şi mai avansată, o să ţi se accepte transferul, dar doar din al doilea semestru. Aş avea nevoie de timp să mă gândesc la o formulare, dar o iau pe scurt şi o să dezvolţi tu motivul. Începe părintele/tutorele legal cu numele lui, stai aşa, ceva gen: ''Mă numesc _____, părinte al elevei ________, şi vreau să cer transferul fiicei mele din clasa a___-a A/B/C/D/E (în ce clasă eşti), în clasa a__-a (în care vrei să te transferi) din motivul de a avea rezultate la învăţătură mai bune, de a aprofunda în materii de bază, de a fi informată mai bine'', semnătura şi numele şi din astea, se începe cu ''Domnule/Doamnă Director'', chestii d-astea de politeţe, şi mai adaugi tu ceva în cerere, dezvolţi propoziţile. Şi dacă ştii pe cineva care s-a transferat, poţi întreba pe ce motiv s-a transferat şi îl poţi scrie şi tu. Baftă happy.

| Zamfirache_Claudiu_1971 a răspuns:

Tinerii din ziua de azi au o pregatire extrem de slabã habar nu au sã redacteze o simplã cerere dar in schimb
au un tupeu iesit din comun si dovedesc fara echivoc ca sunt
slab pregatiti. Pune mana pe carte fetito si apoi poti sa dai sfaturi si altora!