| Lady a întrebat:

In ce consta profilul Stiinte sociale?

Răspuns Câştigător
| Floreenofficial a răspuns:

Eu sunt la acest profil.
consta in materii umane gen :logica, istorie, geografie, psihologie, sociologie, filosofie etc.
se face matematica in toti cei 4 ani
fizica si chimie doar a 9-a si a 10-a
se citeste mult se face multa istorie dar si limbi straine!
e destul de greu!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Consulta-te cu profesorii tai si cu parintii! Chiar daca pana la urma tu iei decizia. E foarte important sa auzi parerea lor, pentru ca te cunosc cel mai bine.

| cc a răspuns:

Buna,
Eu am terminat liceul la o clasa cu profil de stiinte sociale si umane intensiv franceza si am facut o facultate tot de profil.
Se pune accent pe materii precum istorie, logica, psihologie, sociologie si economie (cu alte cuvinte stiinte sociale) dar si limbi straine de regula engleza sau franceza.
Desigur nu lipsesc orele de matematica, fizica si chimie sau orele de religie, latina si muzica.
Fizica si chimia nu se mai studiaza incepand cu clasa a- XI-a in timp ce latina si muzica nu se mai studiaza incepand cu clasa a-X-a.
Daca nu e prea tarziu te sfatuiesc sa te gandesti cu mare atentie la ceea ce vrei sa faci mai departe in viata pentru ca este o decizie extrem de importanta.
Urmand un profil de uman trebuie sa te hotarasti din timp spre ce cariera iti doresti sa te indrepti si sa iei in calcul toate oportunitatile pe care ti le va aduce in viitor.

Mult succes!
C