| cristinna23 a întrebat:

In ce materii consta profilul -stiinte sociale?

Răspuns Câştigător
| DrumuriFictive a răspuns:

La stiinte sociale se face multa istorie si pe langa asta materiile umaniste la care se va da si teza :Logica(clasa a IX-a),Psihologie(clasa a X-a),Economie(clasa a XI-a),Filosofie(clasa a XII-a).Pe langa astea, din clasa a XI-a se face Sociologie si dintr-a XII-a Studii Sociale.
Din clasa a XI-a nu o sa mai ai de-a face cu biologia, fizica si chimia.Deloc.In primii doi ani se vor face doar cate doua ore pe saptamana din materiile enumerate.

Matematica, doar doua ore pe saptamana in cei patru de ani de liceu.Cred ca nu trebuie sa mai amintesc si de limbile moderne(franceza si engleza) care sunt studiate oricum,la orice profil.
Limba latina, doar primii doi ani de liceu, apoi dispare si ea.

2 răspunsuri:
| Kumiko a răspuns:

Materiile de baza sunt: romana, engleza/franceza/alta limba straina, istoria, logica, psihologia, cam astea sunt materiile principale din cate stiu. thinking

| dc5467 a răspuns:

Din cate am inteles de la prieteni si de la parinti, ceva de genul psihologie, logica, economie cam asa ceva