| Maxx23 a întrebat:

Bună. Daca faci ore particulare de limba maghiara cu profesoara, e de folos sa o inveti maghiara?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca o inveti foarte usor cu un profesor, car iti poate explica cum se pronunat, cum sa acorzi un verb samd.
Maghiara nu-i deloc o limba grea!
Limbile grele sunt cele asiatice, mandarina si cantoneza (dsunt dialecte chinezesti), hindu si alte 200 de dialecte indiene, japoneza care-i cea mai grea, avand peste 10.000 de caractere, fiecare caracter insemanand altceva.
Am vazut un studiu despre limba japoneza si spuenau ca este atat de grea de nici un japonez normal nu stie ai mult de 4000-5000 de cuvinte, care sunt cele mai uzuale.
Limbile cele mai usoare sunt limbile latine, care sunt similare limbii romane: italiana, spaniola, portugheza, engleza, franceza
Limbile slave, germanice si de alte limbi europene nu sunt grele, dar necesita mai multa atentie la pronunctie si evident la scris, ca sa le poti intelege.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Daca vrei sa te stabilesti in locurile unde stau multi unguri ( se poate trai si cu romana, nu e neaparata nevoie sa inveti maghiara ) ori sa pleci la munca in Ungaria ( acolo slabe sanse sa se vorbeasca romana ). In rest chiar nu recomand. Daca vrei o limba folositoare mergi pe germana, engleza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, este.

| DementuTDi a răspuns:

Este folositoare deoarece vei putea intelege manelele unguresti daca o inveti

| user0328 a răspuns:

Bună! Orice limbă străină cunoscută în plus va fi mereu un atu, mai ales dacă vrei să lucrezi în străinătate, însă limba maghiară fiind vorbită doar în Ungaria nu e o limbă de interes, cel mai probabil nu o să îi pese nimănui că știi sau nu maghiară (asta dacă nu plănuiești să te muți în Ungaria). Acum, dacă mă întrebi pe mine, eu ți-aș recomanda să înveți o limbă de circulație internațională, cum ar fi franceza, germana, spaniola, pe lângă engleză, care presupun că o știi. Oricare din acelea îți pot oferi un avantaj mult mai mare decât maghiara, dar dacă ești pasionat de cultura maghiară și ții musai să înveți maghiara, învaț-o, căci rău nu-ți poate face. happy

| Maxx23 explică (pentru user0328):

Am motive. Vreau sa traiesc in Ungaria. De asta vreau sa invat maghiara. happy

| user0328 a răspuns (pentru Maxx23):

Atunci, da, pune mâna și învaț-o, însă nu e o limbă ușoară, din câte știu, dar, dacă îți dorești, sigur se poate. Dacă stai într-o zonă unde sunt secui ai și avantajul să o practici cu ei.

| RAY a răspuns (pentru user0328):

Aia vb în dialect

| user0328 a răspuns (pentru RAY):

Da, dar știu și maghiara "oficială", că la școală învață maghiară ca în Ungaria din câte știu eu.

| darrio2007 a răspuns (pentru Maxx23):

Sunt destui români si in Ungaria.