| Andreea_Sawsan_1996 a întrebat:

Buna,daca la bac se cere sa caracterizezi un personaj iar tu caracterizezi opera din care face parte, insa parcurgi si cateva repere pe care ti le da in examen, te puncteaza?

5 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

E nevoie ca acele caracteristici pe care le-ai găsit legate de operă să se reflecte cumva în personaj și să arăți cum.

| ascovit a răspuns:

Bineinteles ca te puncteaza, dar nu foarte mult.
Ai baremul mai jos:
http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/......bar-05.pdf

| Rsg_Sorin_1996 a răspuns:

Da, te puncteaza, doar ca din 16 puncte pe continut vei primi foarte putine *in caz ca ai scris putin despre personaj* in jur de 4-6-8 pct. insa daca ai scris 50/50 poti primi si 10-12 pct. pe continut.

| Robert99999999 a răspuns (pentru Rsg_Sorin_1996):

Adica poti sa primesti 4-6-8 pct. pe toata lucrarea sau doar pentru continut? Ma refer ca pentru redactare nu primesti?

| Rsg_Sorin_1996 a răspuns (pentru Robert99999999):

Daca te-ai incadrat in 600 de cuvinte primeste punctele pe redactare, dar nu te gandi ca ai asigurate 14 puncte. In acele 14 puncte intra mai multe criterii de notare. Verifica baremul sa vezi la ce se acorda redactarea.