| AliceAliceAliceAlice28 a întrebat:

Daca merg la marire pentru un examen la facultate si totusi iau nota mai mica decat nota din sesiune, care nota se va pune? Cea mai mare sau nota din toamna?

5 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Buna

Marirea aia e de fapt reexaminare, nota obtinuta ramanand nota finala.

Practic tu renunti la nota initiala pentru o re-notare, teoretic poti si pica.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Teoretic se pune nota din marire, chiar daca e mai mica, dar mai depinde si de profesor

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă ești decisă să susții un examen pentru mărirea notei, înseamnă că ești mai pregătită, decât în sesiunea anterioară. Altfel, de ce te-ai prezenta la examen? Ori, de ce ți-ai face probleme, temându-te că nu vei ști?
Înveți cursurile, te documentezi din cărți (suplimentar), ceri bibliografie, practic, te pregătești intens. Doar nu te vei duce la noroc...

| Tinna666 a răspuns:

Din cate am inteles eu sevtrece nota mai mare.dar cel mai bie e sa vorbesti cu progesorul

| Taroiu_Irina_1993 a răspuns:

Buna! Si eu am dat mariri doi ani la rand. Nu am luat nota mai mica decat cea de la examenul propriu-zis, dar pot sa-ti spun ca aici depinde de profesor, desi in regulamen spune clar ca se trece nota care o vei lua la marire, aceasta putând fi mai mica sau chiar sa pici.
Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu profesorul in cauza. Eu asa am procedat.
Bafta multa!