| GeorgianaEuu a întrebat:

De ce regina Elisabeth I era numita si Gloriana?

3 răspunsuri:
| Maioru a răspuns:

Georgiana rimeaza cu Gloriana...Deci:Elisabeta 1 regina Angliei si a Irlandei s-a nascut la 07.09. 1533 si a murit la 24.03. 1603 cand a disparut Casa Tudor datorita lipsei mostenitorilor.A fost virgina cu toate ca a avut multi pretendenti si a fost numita din acest motiv Regina Fecioara, Buna regina Bess sau Gloriana.S-a nascut din regele Henric al 7lea si Anna Boleyn.Multumita?

| GeorgianaEuu explică (pentru Maioru):

Nu..Aia am gasit si eu pe wikipedia laughing Vreau explicatie.

| AR1373 a răspuns:

Toata lumea are o porecla.
Asa avea si ea porecle.