| xDxDxDxDxD a întrebat:

deci e cineva care ma poate lamuri ce rost au toate lectiile astea pe care le facem noi la lb romana (ma refer la opera lirica, epica si altele.)sunt in clasa a 8-a si nu inteleg,in loc sa invatam sensul cuvintelor,sa vorbim corect limba noastra,facem opere si genuri.

un exemplu:sunt intalnite neologisme, arhaisme dar noi cand sa dam un sinonim, sa explicam ce inseamna parca am fi cazuti din luna.Voi sunteti de acord cu asta?

Răspuns Câştigător
| DnZuuL a răspuns:

Asta este logica profilor..Cica daca invatam toate chestiile astea o sa ne ajute in viata. Daca profii miar zice la ce o sa ma ajute in viata opreta lirica, epica, substantive etc.Atunci jur ca o sa invat mai bine.P.S: Sa nu iti intrebi pariti la ce o sa te ajute..Ca no sa le placa cai intrebiwinking. Funda big grin

| xDxDxDxDxD explică (pentru DnZuuL):

Parintii? ma gandeam la astalaughing
de ce nu o sa le placa? tu i-ai intrebat?

| DnZuuL a răspuns (pentru xDxDxDxDxD):

Iam intrebat..Si a fost un mic scandal.O sa zica ceva genul:Cum nu-ti trebui.In viata toate cele iti trebuie asa ca ea si invata si nu te juca.winking

| xDxDxDxDxD explică (pentru DnZuuL):

laughingok
mersii ca m-ai avertizat

| DnZuuL a răspuns (pentru xDxDxDxDxD):

winking..Adik nu stiu sigur.Mie asa mi-au zis

5 răspunsuri:
| hytpu a răspuns:

Pai cel ma probabil degeaba dar nu stiu nici eu asa ca iti zic intreaba profa