| dydydeea a întrebat:

Deci sa incep cu inceputul...... azi am dat teza la limba si literatura romana..... Si aveam un exercitiu in felul urmator : scrieti sinonimele cuvintelor sad tin sa specific ca NU sinonime contextuale ) deci putea sa fie orice sinonim (zic eu laughing ) si am scris asa :
spulberata=suflata (da` nu stiu daca e bun... pe-o parte zic ca are sens thinking )
trista=melancolica(sigur e bine )
s-a prapadit=a murit (oare e bine? thinking am cautat in dictionar si era un sens ca inseamna "a murit")
Ma intereseaza daca am scris bine la primul si la ultimul cuvant, plizzz spuneti-mi!

2 răspunsuri:
| Seth15 a răspuns:

Cred ca cel mai mult te-ar ajuta un dinctionar de sinonime antonime....parerea mea

| Raluxdd a răspuns:

E bine :] Verifica cu dex online daca nu esti sigura, dar am verificat si eu :]