| Omegatronistul a întrebat:

Buna dimineata am si eu doar o nelamurire...In acest vers :Cu ochii stinsi,cu graiul slab. (Ce fel de ritm este :trohaic, iambic sau amfibrahic?) Nu vreau neaparat raspunsul vreau sa stiu cum imi dai seama unde este silaba acceptuata si unde este silaba neaccentuata! Ps:Aceasta nu este o tema de la scoala este doar o nelamurire!

Răspuns Câştigător
| Ghita2005 a răspuns:

Desparti in silabe, dupa pronunti si vezi care vocale sau consoane se aud mai tare adica un exemplu : stinsi se aude mai tare primul 1. Bafta