| dana94dana a întrebat:

Care ma ajuta cu niste versuri care contin ritm iambic, trohaic, dactilic, amfibrahic, anapestic, peonic. Plsss ajutati-ma.

2 răspunsuri:
| Ovidiuxxxc a răspuns:

Hello. Eu unul nu te pot ajuta chiar daca as vrea sa te ajut. Nu am auzit in viata mea de "dactili" etc.

| an9452ca a răspuns:

Ritmul iambic este cel format dintr-o silabă neaccentuată+una accentuată;
ritmul trohaic este format dintr-o silabă accentuată+una neaccentuată; ritmul dactilic: accentuată+neaccentuată+accentuată; ritmul amfibrahic: neaccentuată+accentuată+neaccentuată;
ritmul anapest: neaccentuată+neaccentuată+accentuată.
Peonică poate fi doar o rimă, nu un ritm. Este vorba despre rima cu accentul pe a patra silabă de la sfârșit.