| maphiotul a întrebat:

Buna dimineața.
Care e diferența dintre subiectiv si obiectiv,ce inseamna unul si altul?
Dar va rog care stiti sa dati raspuns simplu, practic sa il ințeleg, nu raspunsuri științifice happy
Mersi

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Au incercat 6 si toti au dat gres sa iti explice.

E atat de simplu.

Obiectiv e atunci cand relatezi ceva bazandu-te pe o chestie reala, pe argumente si dovezi.

Subiectiv e atunci cand relatezi ceva bazandu-te pe experienta si trairile personale.

Daca eu zic
"Masina este vopsita in rosu" sunt obiectiv ca prezint un fapt.

Daca eu zic
"Nu imi place masina, ca e vopsita in rosu" sunt subiectiv ca prezinta parerea mea personala.

| maphiotul explică (pentru suntserios):

Se pare că Al Șaptelea Fiu 2014 a reușit laughing
Mersii

15 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Simplu:

- când tu zici "laptopuri touch pad-ul nu e situat pe centru?
Ce prostie mai e și asta?" ești subiectiv că nu-ți convine ȚIE

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Subiect. Adică tu de exemplu. Subiectiv. Punctul tău de vedere, cum vezi tu lumea. Obiect. Exemplu. Un creion. Obiectiv. Punctul creionului de vedere. Cum vede creionul lumea.

| relian a răspuns:

Subiectiv este cand nu cunosti toate datele despre ceva anume si iti dai cu presupusu laughing eset parerea ta, asa stii tu, poate sau nu poate sa fie bine.In loc sa spui ca dau cu presupusu,spui ca esti subiectiv laughing, ai spus ceva dar nu stii daca este bun.
Obiectiv, cunosti toate datele, esti bazat pe ce spui, este ceva clar batut in cuie, este asa cum este laughing sau trebuie sa fie

| maphiotul explică (pentru relian):

No sa-mi bag picioru...eram pe fugă, am dat fundă si nu m-am uitat daca era opțiunea la tine de fundă sad

| relian a răspuns (pentru maphiotul):

Nu te agita,eu nu-s de parere sa dea careva ca si raspuns castigator cui crede el,sau mai stiu eu pe ce baza.
Admini acestui webiste ar trebuie sa aprobe daca raspunsul dat castigator este si rfeal,adevarat,corect,daca nu, sa nu fie aprobat.

Raspunsurile astea ce zic ei funda, de fapt ar fi trebuie sa fie cele corecte, dar de multe ori se da dupa cum crede cel care a intrebat.

Uite de exemplu utilizatorul careia i-ai dat raspunsul ca si cistigator, greseste, el spune ca toti au raspuns gresit numa el bine laughing

Cauta in dictionarul explicativ al limbi romane si acolo gasesti explicatia la cuvintele ce ai intrebat tu.
Eu asa stiu ca inseamna.Nu caut niciodata daca nu stiu,pentru ca ju ma pun sa caut ceva sa dau un raspuns cuiva, daca stiu deja, atunci raspund, daca nu stiiu, trec mai departe.

Daca tine de datu cu presupusu, zic si eu ceva daca is bine dispus.Asa ca stai linistit,doara discutam,nu trebuie sa dai nimic,nu trebuie sa evaluezi nimic asa cum fac unia, mai ales fac evaluari negative.

Cum ai facut tu, ai spus multam de raspuns, si ce ai mai zis este f bine, Multumesti omului daca esti cit de cit lamurit si aia conteaza cel mai bine, zic eu.

| maphiotul explică (pentru relian):

,,Dar va rog care stiti sa dati raspuns simplu, practic sa il ințeleg, nu raspunsuri științifice"
El mi-a dat un răspuns care m-a făcut sa ințeleg ce inseamna ceea ce am intrebat
Ar trebuii sa decida TPU ce inteleg eu si ce nu?

| Lioana a răspuns:

Obiectiv poate privi lucrurile doar cineva care priveste din afară, cineva strain de situatie, care nu e implicat emotional in ea.
Subiectiv priveste lucrurile cineva care le traieste si pe care il afecteaza intr-o anumita masura.

| maphiotul explică (pentru Lioana):

Am inteles
Mersii

| Emma30555 a răspuns:

Subiectiv cand esti implicat emotional, obiectiv cand nu esti implicat emotioanal. Daca spui ceva deapre tatal tau sau bunicul esti subiectiv fiindca iti sunt rude si esti influentat de asta dar daca spui ceva despre un vecin oarecare cu care ai o relatie neutra inseamna ca poti fii obiectiv in parerea ta.

| DeMicUnC?l?tor a răspuns:

Obiectiv e cand spunem ca mergem la plimbare si o facem. Subiectiv e cand doar vorbim despre o plimbare

| maphiotul explică (pentru DeMicUnC?l?tor):

Hmm...nu is greu de cap, dar tot nu inteleg 100% laughing
De exemplu raspunsul tau e subiectiv sau obiectiv?
Sau mai da-mi si alte situații de subiectiv/obiectiv

| DeMicUnC?l?tor a răspuns (pentru maphiotul):

Ok. Îți mai dau un exemplu. Acum, Subiectiv vorbind! Suntem Obiectivi