| Adlai a întrebat:

Buna dimineața tuturor! Am și eu o întrebare legat de chimie și producție.

Am aflat ca cică se poate crea propriul tau plastic acasa, și ma întrebam dacă se poate creea propriul tau plastic gen cum e făcut șablonul României și cum e făcut telecomanda de la tv.

E posibil de a creea acasa asemenea plasticuri pe care le-am descris? Dacă da, îmi ziceți și mie ce materiale îmi trebuie pentru a creea un plastic dur, solid gen ca șablonul României?

Răspuns Câştigător
| AnthonyWhite a răspuns:

Da, urmareste aici.

https://www.youtube.com/watch?v=0TbBoBDkmK4

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt mii de feluri de plasticuri, cu formule chimice si proprietati diferite.
Alegerea depinde de destinatie, forma finala si cantitatea pe care vrei sa obtii.

In principiu, plasticurile se realizeaza industrial si se pot achizitiona sub forma de granule.
Acele granule se topesc la cald (sau se dizolva in solventi) si pasta rezultata se injecteaza in forme (denumite matrice).

Producerea plasticurilor acasa este greoaie, aproape imposibila si periculoasa, fiind necesare cunostinte de chimie si tehnice speciale.

Daca ne scrii mai detailat ce doresti sa realizezi, poate te putem ajuta si cu vreao rezolvare mai "casnica".

| Adlai explică (pentru Bula):

Pai gen, vreau sa realizez șablonul hârtii EurAsia și SUA și sa fie prezentate toate statele. Și vreau sa fac din plastic gen, castelul Bran 3D in stil realistic, asta dacă e posibil. Ca ma pasionează mai mult arta aici. Înțelegeți? Sau sa fac din plastic, Titanic 3D in stil realistic, sau Arca lui Noe, doar pentru a câștiga niște bani, și plus e plăcerea mea de a fi constructiv. Ca văd ca unii așa fac și am vrut sa încerc și eu. Și mai am alte idei pe care așa vrea sa le pun in practica, doar ca nu le pot lista pe toate ca-s multe, le-am enumerat doar câteva. Gen statuia lu’ Buddha in stil realistic, sau Pekka de demenisunea unui IPhone 6( doar așa, chestii de decorațiune, chestii de colecție).

| Bula a răspuns (pentru Adlai):

Pentru asemenea creatii ai nevoie de o imprimanta 3D.
Faci proiectul pe calculator si iti tipareste forma dorita.

| Adlai explică (pentru Bula):

Si aceasta imprimanta 3D se poate cumpara? Sau așa ceva au fabricile?

| Bula a răspuns (pentru Adlai):

Se pot cumpara, dar multi studenti si-au construit singuri asemenea imprimante.
Merita sa te uiti si aici:
https://www.robofun.ro/imprimante-3d

| Adlai explică (pentru Bula):

Ce interesant. Sper și eu sa am timp ca sa pot sa-mucos traiesc asemenea masinarie

| Bula a răspuns (pentru Adlai):

La facultatea de electronica si automatizari din Cluj, multi studenti si-au construit imprimante 3D.
Cauta "3D printer" pe Youtube si vei vedea cum functioneaza!
Merita!winking