| Nimeni91 a întrebat:

Buna dragii mei! Ce o sa va spun acum tine, consider eu, de fiecare persoana in parte, insa chiar nu stiu ce sa fac. Eu dau bacul la istorie si abia sunt in clasa a 11-a, insa profesorul imi spune ca nu o sa il iau, pentru ca nu stiu sa invat, iar asta este adevarat. Azi invat ceva, iar peste maxim 2-3 saptamani uit absolut totul. Am incercat sa subliniez si sa scriu cu diferite culori, chiar sa ma si inregistrez spunand diferite lectii pe care sa le memorez ascultandu-le, insa nimic nu ma ajuta. Am luat si suplimente pentru memorie,dar parca am un creier inghetat. La romana, daca citesc cartea respectiva,imi este foarte usor,dar la istorie nu pot face fata. Am insistat, am recitit la nesfarsit, stau si 2 ore pe care o lectie mica, de nici o pagina. Nu stiu ce sa mai fac. Profesorul imi spune ca trebuie sa invat logic, sa nu tocesc, insa, intrebarea e, cum invat logic? Habar nu am, nu stiu.
Anul asta, colegi mai mari de-ai mei, care l-au avut ca si profesor pe profesorul pe care il am si eu, au reusit sa ia pana si 10 la proba la istorie si chiar si in anii trecuti, cu o programa mai plina, tot au reusit sa ia multi dintre ei de la 8:50 in sus, fara sa faca meditatii, pentru ca pe majoritatea îi stiu. Nu stiu cum sa invat logic, am incercat sa fac asocieri, insa nimic nu functioneaza.
Intrebarea e:" cum sa invat logic la istorie, cand trebuie sa memorez atatea?"

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Nu te agita, vezi un subiect de bac dat anterior, e banal.

iți dă un text in care de ex. zice: "Mircea cel Bătrân i-a bătut pe turci la Rovine in anul 1395"

pentru 10 pct te intreabă: pe cine a bătut Mircea cel Bătrân
pentru alte 10 puncte intrebă: când a avut loc bătălia de la Rovine?

și tot așa, ai minimum cinci!