| Nimeni91 a întrebat:

Buna dragilor! Am cautat o programa de bac la limba romana pentru profilul uman, filologie, si nu am gasit pe niciun site sa fie mentionat si Octavian Goga. Intrebarea mea este: Octavian Goga este in programa sau nu? Imi poate da cineva o lista cu aitorii canonici si cu operele pe care a ales sa le studieze pentru bac? Sunt intr-o totala dezordine, pentru ca nu stiu ce sa aleg, de exemplu " Lacustra" sau "Blumb" la simbolism.

Răspuns Câştigător
| Marian7777 a răspuns:

Cam asta e programa de BAC pe care mi-a dat-o profesoara mea de Romana:
I. PROZA
1. basm - I. Creangă – Povestea lui Harap-Alb
2. nuvela romantică – C.Negruzzi- Alexandru Lăpuşneanul
3. nuvela realistă – I. Slavici – Moara cu noroc
4. romanul tradiţional – M.Sadoveanu – Baltagul
5. romanul obiectiv
a) L.Rebreanu – Ion
b) G. Călinescu – Enigma Otiliei
6. romanul psihologic- C.Petrescu – Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război
7. roman al experienţei- M. Eliade – Maitreyi*
8. roman postbelic – M.Preda – Moromeţii
9. roman postmodern - Mircea Nedelciu – Zmeura de câmpie
II. DRAMATURGIE
1. comedie - I.L.Caragiale – O scrisoare pierdută
2. drama - M. Sorescu – Iona
3. text dramatic interbelic - Lucian Blaga – Meșterul Manole
III. POEZIA
1. Poezia paşoptistă* – V. Alecsandri, I. H. Rădulescu
2. Romantismul
a. Eminescu – Luceafărul sau Floare albastră
3. Prelungiri ale romantismului şi ale clasicismului – G. Coşbuc
4. Simbolismul
a. G. Bacovia – Plumb
5. Modernismul
a. T. Arghezi – Testament
b. L. Blaga – Eu nu strivesc corola de minuni a lumii
c. I. Barbu – Riga Crypto şi lapona Enigel
6. Tradiţionalismul
a. V.Voiculescu – În grădina Ghetsemani
7. Neomodernismul
a. N.Stănescu – Leoaică tânără, iubirea
8. Avangardismul
9. Postmodernismul
IV. Aspecte teoretice
a. Dacia literară
b. Junimea şi Titu Maiorescu
c. Modernismul şi Eugen Lovinescu

| Nimeni91 explică (pentru Marian7777):

Vasile Alecsandri? Este si acest autor inclus? Credeam ca avem la filologie doar cei 17 canonici + un roman scris intre 1960-1980, cu alte cateva deosebiri fara de profilul real.

| Nimeni91 explică (pentru Marian7777):

Si inca un roman scris dupa 1980.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Octavian Goga? Nici măcar nu l-am făcut în liceu la filo, dar mite să ne și zică că e pentru bac, e vreo adăugire recentă sau? De ce nu întrebi profa de română?

| Nimeni91 explică (pentru Adry05):

Asta e problema...am o profa cam dezinteresata, de asta intreb aici daca are cineva o lista cu operele pentru bac, deoarece trebuie sa invat singura, pentru ca profesoara de la clasa mea nu ne-a dat-o inca.