| 0x11111051 a întrebat:

Buna dziua tuturor. Doresc sa aflu, in limba romana exista verbul "a se primi"? Nu "a primi"!

13 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Verbul e unul singur, si anume "a primi". "A se primi" e o forme verbale nepredicativa, si anume infinitivul. Nu am ce face cu funda, da-o primului milog analfabet care a cerut-o.

| 0x11111051 explică (pentru KodrutZ):

A se primi nu exista in limba romana. Forma nepredicativa, si anume infinitul este "a primi". Deci in cazul dat, tu tot faci parte din analfabeti

| KodrutZ a răspuns (pentru 0x11111051):

No ***? http://ro.wikipedia.org/wiki/Verb#Verbe_copulative Forma asta se foloseste destul de des, par example - "În Săptămâna Luminată nu se postește pentru a se primi Împărtășania."

| 0x11111051 explică (pentru KodrutZ):

Bai, daca nu stii atunci nu posta raspunsuri stupide.

| KodrutZ a răspuns (pentru 0x11111051):

Daca stii de ce intrebi? Ce e stupid la Wikipedia?

| 0x11111051 explică (pentru KodrutZ):

Asa numitul verb " a se primi " vine din limba rusa ca o traducere a cuvintului "получается". Si zicem despre o multime de lucruri ca se primesc, sau nu se primesc.

RO: Salata nu mi-a reusit
MD: Salatu nu ni s-o primit.

RO: Mi-a facut placere
MD: Am primit plaseri.

RO: Nu reusim sa intram in UE
MD: Nu-s prinesti sa intram in UE

RO: Reiese ca nu sunt destept?
MD: Se prinesti ca is prost?

Si eu nm avut in vedere de wikipedia ta.
Doar doream sa aflu daca chiar e adevarat ca e o traducere si ca nu e in L. Rom.

| KodrutZ a răspuns (pentru 0x11111051):

Pai si ce nu zici asa de la inceput? TPU e o sursa de incredere de aberatii lingvistice, nu de raspunsuri competente in domeniul asta...

Răspuns utilizator avertizat
| nurckye a răspuns:

Eu m-am primit pe mine in promia-mi casa.

| Mărăcineee a răspuns:

Dar cum sa nu existe! Exista nu iti face griji! Sa se primeasca...