| Skumpete a întrebat:

Hei salut am o intrebare pentru elevii din Romania eu sunt din Republica Moldova si doresc sa stiu precis daca verbul,, a enerva,, exista? Profesoara mea ma contrazice ca nu exista acest verb in limba romana! Voi ce spuneti?

21 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista. Daca nu te crede, arata-i intrebarea asta si raspunsurile sau dex-ul laughing.

| Florincrap a răspuns:

Da,acest verb exista.

| ShadeAdda a răspuns:

Normal ca exista verbul "a enerva". La fel ca oricare verb in romana, poate sa fie conjugat la indicativ prezent, imperfect, conjunctiv prezent, perfect simplu, mai mult ca perfect, conditional prezent/perfect, viitor, etc. (ai dovada mai sus ^^). Acest verb la fel cum exista in engleza ("to annoy"), italiana ("innervosire"), etc.
O sugestie: acuma sa nu-i sari in gat profesoarei ca nu are dreptate si sa isti cine stie ce dispute laughing O fi ea cam distantata cu materia pe care ar trebui sa o predea la perfectie dar iti sugerez sa stai in banca ta rolling on the floor)

| Skumpete explică (pentru ShadeAdda):

Mda n-o sa fac asta ea e tare serioasa si otravitoare daca o contrazice cineva mai ales o eleva>>>

| VanillaBie a răspuns (pentru ShadeAdda):

De fapt sunt verbe ce nu seconjuga la anumite timpuri de exemplu spune tu cum se conjuga la toate timpurile trecutului verbul a rage nu vreau sa ma dau desteapta da ma plictisesc laughing

| VanillaBie a răspuns (pentru Skumpete):

O profa deamea de fiecare data cand o corectezi zice ca a scris intentionat asa ca sa ne testeze... mda, da sigur!

| Skumpete explică (pentru VanillaBie):

A mea profa nu e asa ne contrazice non-stop ca ne exista si daca elevii il vor folosi ne va pune note proaste! Oh Doamne ce lume...

| WholeWorld a răspuns:

Existahappy
Nu-i nevoie de argumente... exista DEX.

| DiannaaMiha a răspuns:

Exista

| BitKode a răspuns:

Exista
uite conjugarea
Indicativ prezent
eu enervez
tu enervezi
el/ea enerveaz?
noi enerv? m
voi enerva? i
ei/ele enerveaz?
Conjunctiv prezent
eu s? enervez
tu s? enervezi
el/ea s? enerveze
noi s? enerv? m
voi s? enerva? i
ei/ele s? enerveze
Imperfect
eu enervam
tu enervai
el/ea enerva
noi enervam
voi enerva? i
ei/ele enervau
Perfect simplu
eu enervai
tu enerva? i
el/ea enerv?
noi enervar? m
voi enervar? i
ei/ele enervar?
Mai mult ca perfect
eu enervasem
tu enervase? i
el/ea enervase
noi enervaser? m
voi enervaser? i
ei/ele enervaser?
1/4
Conjunctiv perfect
eu s? fi enervat
tu s? fi enervat
el/ea s? fi enervat
noi s? fi enervat
voi s? fi enervat
ei/ele s? fi enervat
Condi? ional prezent
eu a? enerva
tu ai enerva
el/ea ar enerva
noi am enerva
voi a? i enerva
ei/ele ar enerva
Condi? ional perfect
eu a? fi enervat
tu ai fi enervat
el/ea ar fi enervat
noi am fi enervat
voi a? i fi enervat
ei/ele ar fi enervat
Perfect compus
eu am enervat
tu ai enervat
el/ea a enervat
noi am enervat
voi a? i enervat
ei/ele au enervat
Viitor
eu voi enerva
tu vei enerva
el/ea va enerva
noi vom enerva
voi ve? i enerva
ei/ele vor enerva
2/4
Viitor anterior
eu voi fi enervat
tu vei fi enervat
el/ea va fi enervat
noi vom fi enervat
voi ve? i fi enervat
ei/ele vor fi enervat

| Agentuu a răspuns:

Exista verbul a enerva ( a face pe cineva sa-si piarda calmul ) dar si a inerva ( aceasta forma se foloseste doar la biologie si actiunea are rolul de a produce o stare de excitare a unui organ sau a unui țesut ).

| VanillaBie a răspuns:

ENERVÁ, enervez, vb. I. Tranz. și refl. A face să-și piardă sau a-și pierde calmul, a-și ieși sau a scoate pe cineva din fire; a (se) înfuria, a (se) irita; a (se) indispune. – Din fr. énerver.
ENERVÁ vb. a agasa, a indispune, a irita, a necăji, a plictisi, a sâcâi, a supăra, (livr.) a tracasa, (pop.) a ciudi, a zădărî, (reg.) a zăhătui, (Mold.) a chihăi, (Ban.) a zăgălui, (Mold. și Bucov.) a zăhăi, (înv.) a scârbi, (pop. fig.) a ardeia, (reg. fig.) a scociorî. (Îl ~ cu insistențele.)
Uite cand incepe scoala ai ce spune profei ca sa ii inchizi gura.eu sunt din romana dar din zona moldovei sper ca se ia in considerare raspunsul meu

| Skumpete explică (pentru VanillaBie):

Noua ne spune ca este preluat din limba rusa si ne este,, contraindicat,, sa-l folosim! Ce se va alege de Moldova aceasta?!

| victorr_3274 a răspuns (pentru Skumpete):

Profesoara ta ar fi bine sa mai invete limba romana, inainte sa o predea elevilor...

| VanillaBie a răspuns (pentru victorr_3274):

Corect probabil e ca amea crede ca le stie pe toate si pe urma se trezeste ca nu stie nimic si nu e de romana macar se trezeste in ora ei sa te corescteze... of profii astia un au imaginatie

| Skumpete explică (pentru VanillaBie):

Adevarul adevarat asa e si profa mea ea crede ca e INTELEPCIUNEA INTRUCHIPATA! Eu doresc sa imi aleg job-ul de Jurnalista si pentru asta trebuie sa cunosc Limba si Literatura Romana la perfectie>? Oare cum ma voi descurca?>

| VanillaBie a răspuns (pentru Skumpete):

Mda sunt multe specimene de acest gen in lumea asta si trebuie sa ne obisnuim cu ele ...P.S.sigur te vei descurca pe post de jurnalista

| Skumpete explică (pentru VanillaBie):

Mersi mult pentru Incurajarehappy! Succese infinite si tie>>>

| Skumpete explică:

Oare ce fel de profesoara avem si noi?>

| floresdemayo a răspuns (pentru Skumpete):

Nu știu ce profesoară aveți voi, dar eu cred că ați reușit să o enervați atât de bine, încât o văd hotărâtă să modifice chiar și DEX-ul.
Ea își dorește elevi calmi, deci exersați, alături de ea, conjugarea verbului "a calma". laughing

| Skumpete explică (pentru floresdemayo):

Mdaaa ai perfecta dreptate>>>