| VickyCharlotte a întrebat:

E chiar asa grav ca am luat premiul 2 in clasa a7-a? tinand cont ca nu fac pregatire la nicio materie! sad mama e cam dezamagita.Mentionez ca premiile se dau asa:

>1- 10 - 9.50
>2- 9.50 - 9. ( eu am 9.25 sad )
>3.- 9 - 8.50
mentiune - 8.50 in jos.

Voi incerca mai mult in clasa a8.a Pana acum, din a5-a pana anul asta, am avut medii peste 9.20. sad Ma simt asa prost. sad ce sa fac sa nu mai fie dezamagita? ce sa ii spun?

5 răspunsuri:
| ayosmdk a răspuns:

Nu trebuie sa te simti prost. Uneori parintii sunt mai exigenti in privinta educatiei copilului. Un motiv ar fi ca vor ca (,) copii lor sa aiba note mai mari decat au avut ei, sa reuseasca in viata ceea ce nu au putut ei. Discuta cu mama ta.
Si parintii mei vor ca eu sa invat bine si sa devin medic etc etc Dar niciodata nu s-au suparat daca am luat vreo nota mica.
Eu de exemplu am numai note mari ( mi-a iesit media pe clasele 5-8 9,91 )
dar toate astea nu conteaza daca ai invatat mecanic si nu ti-a ramas nimic in minte.
Am luat si eu odata un sapte ( ma rog, mi-a pus un punct in plus )pentru ca nu am invatat si parintii mei nu mi-au zis nimic. Au spus decat sa fiu mai atenta data viitoare, pentru ca e viitorul meu, nu al lor.

In concluzie, vorbeste cu mama ta si spune-i ca nu e nicio tragedie daca ai note mai mici. Nu rezolvi nimic daca inveti pentru mama ta, ca sa nu mai fie dezamagita etc etc
Invata cat poti tu pentru tine.

| Andreyyw a răspuns:

Sa o luam logic. Cu ce te ajuta o medie generala de 10 daca in cap nu ai nimic? Nu o sa inteleg genul asta de parinti. Si tu in a 8 a o sa inveti de frica nu? sa o faci pe mama fericita? Ii zici asa poate intelege: Mama asta e nivelul meu mai mult nu cred ca pot dar, o sa ma straduieschappy

| JeLove a răspuns:

Prietene eu cat a fost in calsele 5-8 n-am luat nici macar mentiune.....si ca sa te simti mai bine gandeste-te ca-s altii si mai varza

| Yasminuta123 a răspuns:

L:a ce scoala esti? Ap la noi la scoala (130)cu media aia nu luam nici mentiune...eu am avut 9.66 si am luat mentiune sad

| VickyCharlotte explică (pentru Yasminuta123):

Sunt din Tecuci, jud Galati. La scoala numarul 5.