| Cami2003 a întrebat:

Buna!

Este adevărat că la facultate sunt zile in care cursurile sunt de la 8 dimineață la 20 seara? Încă aștept orarul și îmi fac griji că nu o sa reușesc să particip la toate cursurile, pentru că, din cate am înțeles, vom schimba și clădirea în care se desfășoară cursurile, nu numai amfiteatrul sau sala de cursuri.
Va mulțumesc!

22 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai ghinion sunt și zile din astea. Dar dacă trebuie sa schimbi clădirea probabil vor fi cu pauze de 1-2 ore intre ele. Stai liniștită, la cursuri nu e prezenta obligatorie

| Cami2003 explică (pentru suntserios):

Am auzit, doar că am înțeles că sunt și unii profesori care pun accent pe prezenta la cursuri, o sa vad și eu cum e, care e mai exigent, pentru că e imposibil sa ai prezenta sută la sută, oricine mai are și probleme.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O să reușești.

| Cami2003 explică (pentru sadrian46):

Va mulțumesc pentru încurajări!

| doctorandus a răspuns:

Hmm... așa erau în SUA facultățile de medici militari de-a lungul Războiului Mondial.

Ăia dormeau, mâncau și învățau. În șase luni deveneau medici.

| Wr3nch a răspuns:

Era asa candva, dar acum rar e sa fie mai mult de 8 ore pe zi.

| Cami2003 explică (pentru Wr3nch):

Așa discutaseră studenți mai mari o grup, spuneau că o să avem zile in care o sa avem cursuri de la 8 dimineața la 20 seara. Și asta m-a cam speriat.

| mi25 a răspuns (pentru Cami2003):

Or fi si asemenea zile, dar nu cu toate orele pline. Pot fi 2-4 ore dimineata si dupa masa.
Este interzis ca intr-o zi sa se faca mai mult de 6-8 ore de invatamant cu aceiasi studenti.

| Cami2003 explică (pentru mi25):

Da, o sa avem pauze intre cursuri, dar, totuși, mi-ar fi plăcut să avem, de exemplu, cursuri până la ora 14, apoi să putem merge acasă, decât să avem două cursuri, apoi cate o ora de pauza, sau sa avem cursurile după amiaza, pentru că mulți poate mai au și joburi, eu am două colege care au terminat liceul pedagogic, sunt educatoare, și mă gândesc la faptul cale va fi foarte greu sa se descurce cu toate, cum și mie îmi va fi, daca as vrea sa îmi iau un job.

| Frank51 a răspuns:

Sunt, dar rar. Eu am avut o zi din săptămână, și s-a întâmplat prin anul 2. Deci trece.

| Cami2003 explică (pentru Frank51):

Sper sa mă descurc, mai ales că am stat in București vreo două săptămâni când mi-a depus orarul, ca sama obișnuiesc și eu cu fumul până la Universitate, și parcă am uitat. Sper sa nu mă pierd sau ceva de genul, cum am făcut când am luat metroul greșit.

| Frank51 a răspuns (pentru Cami2003):

Chill. Te obișnuiești repede cu orașul și cu tot.

| Cami2003 explică (pentru Frank51):

Sper. Eu am mi fost în vizită în București, doar că am emoții, sunt incantata și speriata în același timp.

| LPCTSTR a răspuns:

Ar trebui sa te multumesti ca nu faci ore sambata, as sta in fiecare zi de luni pana vineri de la 8 pana la 20 numai sa nu am seminar sambata de la... 8
https://media.discordapp.net/......nknown.png

| Cami2003 explică (pentru LPCTSTR):

Și la noi, din cate am înțeles, vor fi anumite grupe care vor avea cursuri și sâmbătă, dar sa vedem, încă nu știm cine.

| ReddY25 a răspuns:

Da,mai sunt și zile de genul

| Nirvanaaa a răspuns:

Sunt ferestre libere între.
Sau vorbiți cu profesorul dacă aveți cursuri unul dupa altul in clădiri diferite și va lasă sa plecați mai devreme.

| Cami2003 explică (pentru Nirvanaaa):

Mulțumesc pentru răspuns!

| UserRo10 a răspuns:

Depinde de universitate si facultate. Noi ca sa avem vinerea libera am rugat la secretariat sa avem cursuri de la 8 dimineata la 8 seara. De obicei cand sunt zile aglomerate mai primesti o ora sau 2 fereastra de pauza. Eu aveam la un moment dat ore de la 15:00 pana la 22:00 cu toata dimineata libera

| Cami2003 explică (pentru UserRo10):

Asta ar fi ok și pentru cei care muncesc în același timp. O sa vad orarul abia la sfârșitul acestei săptămâni sau la începutul săptămânii viitoare și o sa vad cat de multe cursuri vom avea. Anul trecut a fost online, și de accea mă gândesc la faptul că orarul era mai încărcat.

| mirinda34 a răspuns:

Da, eu am avut ziua de miercuri cu program așa. Însă de obicei dacă ai o zi atât de încărcată rămâi cu una liberă pe săptămână, la noi a fost vineri. Nu este nicio problemă dacă schimbați clădirea, profesorii sunt foarte înțelegători de obicei și nu le pasă ce faci tu, mai ales la cursuri unde prezența nu e obligatorie.
Eu la cursuri nu prea mă prezentam miercuri, deoarece materia era de vreo 10 pagini la fiecare curs și profesorul nu apuca să ne explice tot, așa că ce învățam eu acasă era mai folositor decât ce ne prezenta el. Dacă observi și tu acest lucru nu mai plimba drumurile degeaba, doar te obosești cu ele happy

| Cami2003 explică (pentru mirinda34):

Mulțumesc de răspuns!
Sper sa fie in regulă.