| Patrunjel123 a întrebat:

Credeti ca cei care se duc la o facultate de medicina unde ai de ales intre chimie si biologie si ei aleg chimia la examen vor fi dezavantajati in facultate? Tot oscilez intre medicina si farmacie si nu stiu ce sa aleg avand in vedere ca imi place mult mai mult chimia pentru ca e mai logica si nu trebuie sa ma chinui prea mult sa retin teoria si nu mi-ar fi greu sa intru la amandoua-medicina/farmacie, iar de anatomie nu prea m-am ocupat in liceu(sunt a 12a la profil mate-info).

3 răspunsuri:
| AT a răspuns:

Când mergi la facultate la medicină ai de dat oricum examen de admitere, iar acolo va fi din biologie. Ar fi indicat să alegi biologia, deoarece te ajută să mai inveţi din materie, ţinând cont că nu ai mult timp la dispoziţie să înveti materia la biologie după examenul de bacalaureat până ai admiterea. Şi, din câte ştiu, nota de la bac nu este foarte importantă pentru admiterea la medicină (în funcţie de oraşul / universitatea pe care o alegi)
Dacă alegi totuşi la chimie, te va ajuta şi ea, dar la biologie tot va trebui să înveţi pentru a lua admiterea

| Patrunjel123 explică (pentru AT):

Ba nu. la Tg Mures sau Iasi poti sa dai doar la chimie

| Croampa a răspuns:

Da, vei fi dezavantajata!