| OanaPissy a întrebat:

Buna
Eu la teza de la mate am 7 si oral mai am 9, 9 si un 10
Colega mea zice ca mama ei i-a spus ca nu mai are cum sa imi iasa 9 decat daca aveam numai 10 in oral.
Din cate am vazut eu si pe TPU cum se calculeaza media cu teza am calculat si imi iese 8.50(9).
Credeti ca am calculat gresit?

Răspuns Câştigător
| ViseColorate_6532 a răspuns:

Buna :*
Iti iese 8. 75 dupa mine, adica 9 :*:*
Sper ca te-am ajutat :X

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Iti iese 8, 75, adica 9.

| robygabitzu1997 a răspuns:

Iti iese 8.
Asa am si eu la romana.
Avea media fara teza 9 si am luat 7 in teza si mi-a iesit 8.
Asa iti iese si tie.
funda?:d

| Tera a răspuns:

Nu, nu ai gresit atat m-i-a dat si mie. Media cu teza se calculeaza asa: se face madia artimidica dintre notele din timpul anului apoi media aceea rotunjita se in multeste cu 3 si se aduna cu teza apoi rezultatul se imparte la 4.

| Zippy a răspuns:

Media se calculeaza astfel:media oral(cu tot cu virgula, deci nu rotunjiti)*3+teza:4=28:3*3+7:4=35:4=8, 75!

| AngieT a răspuns:

Aduni notele le imparti la cate sunt, x 3 + teza : 4 happy

| Vulvatron a răspuns:

Mie mi-o dat 8. 75... am facut in graba da cred ca am facut corect happy

| AndrusKanu a răspuns:

Îţi iese media 9 şi se calculează în felul următor:
- media aritmetică a notelor la oral
- apoi rezultatul se înmulţeste cu 3, se adună nota de la teză şi se împarte la 4.

| Lavinia20 a răspuns:

Iti iese 8. 75 adica 9

| Rucky a răspuns:

Nu, ai calculat corect.

| ☻♫Р€Р£♫☺AlExA a răspuns:

Pai media cu teza se face:aduni toate notele le imparti la cate sunt le imultesti cu trei le aduni cu teza si le imparti la 4. Dupa ce am calculat eu iti iese 8. 75 adica 9happy

| aBunchOfSmiles a răspuns:

Pai se face media notelor, se inmulteste cu 3, se aduna cu nota din teza, se imparte la 4 happy

| Roxanne_4260 a răspuns:

Păi, asta depinde în ce clasă eşti, dear.
Dacă eşti în a VIII a, îţi iasă 8, 75 ( adică 9 )
Dacă eşti în alte clase, îţi iasă 8. 16. Mie aşa mi-a ieşit.

| Smileee607 a răspuns:

Iti iasa 8, 75 adica 9

| Cami30 a răspuns:

Nu... o sa ai media 9:p

| Nustiu_2606 a răspuns:

Daca ai 7 in teza, 2 de 9 si un 10 iti ieste 8. 75(9 adica)

| katalina2 a răspuns:

8. 75 iti iese, deci 9, stai linistita big grin

| Quaresma_5984 a răspuns:

Media ta e 8. 50(adica 9) funda?happy