| Balea_Alina_1996 a întrebat:

FUNDA! Cum se calculeaza media la o materie la care dai teza? De exemplu matematica : sa zicem ca ai 7 in test si 3 de 10 in oral si in teza 8. Cat iti iese media? Si cum ati calculat?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Media semestriala=media notelor/nr.lor, rezultatul se inmulteste cu 3, la acest rezultat se aduna nota din teza si se imparte la 4.
In ex.tau:
7+10+10+10=37; 37:4=9,25; 9,25 x 3=27, 75; 27, 75+8=35,75; 35,75:4=8,93. deci vei avea media 9, 00.

| Balea_Alina_1996 explică (pentru Ioandelasal):

Se inmulteste cu 3 doar media notelor din oral.
D-aia am intrebat ca nu stiam sigur,

| iKivy a răspuns:

Media aritmetica a notelor, inmultita cu 3, plus teza, impartit la 4 big grin la tine iese 9 happy Funda?

| Balea_Alina_1996 explică (pentru iKivy):

Media notelor din oral, eu asa stiu d-aia am si intrebat big grin