| Ares78 a întrebat:

Facultatea mea are 3 ani, am fost prezent în toti acei 3 ani, dar nu am putut absolvi pentru ca mai am 2 restante (ambele in anul 3). Nu le-am luat. Ce se intampla acum? Ma pot prezenta in sesiunea de restanțe de anul viitor? Trebuie să repet anul?

1 răspuns:
| Furnicuta000 a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie.
Nu stiu la ce facultate esti tu dar iti spun sigur cum e la Politehnica.
Daca esti restantier si s-au terminat anii de facultate (in cazul tau 3 ani) trebuie sa mergi la secretariat si sa depui o cerere sa spui ce vrei sa faci: sa faci an suplimentar (adica sa repeti anul practic), sa intrerupi sau sa te retragi definitiv. Daca tu nu mergi sa depui cerere automat ramai in aer, adica nu vei mai putea face nimic anul asta, nu mai esti student la ei. Daca depuneai cererea pentru an suplimentar te inscriau in anul 3, iti dadeau sa semnezi contractul de studii si te puneau sa platesti restantele pe care le ai. Tu trebuia sa te interesezi cu privire la situatia ta, nu inteleg de ce va e asa frica de secretariat, de parca v-ar manca cineva acolo. Femeile alea sunt platite sa va ajute si sa va raspunda la absolut orice nelamurire.
Mergi pana la secretariat si intreaba daca se mai poate face ceva, desi contractul de studii nu cred ca il mai poti semna iar fara el nu ai cum sa mai fii student. Dar cine stie, poate sunt ingaduitoare si te ajuta. Dar nu sta, fa ceva cat mai repede.