| SuperCreștin a întrebat:

Poti sa absolvi facultatea si daca ai restante? Adica poti intra in licenta daca inca ai restante? Trebuie sa ai toate restantele luate ca sa absolvi?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu ai la toate materiile note de trecere atunci nu ai absolvit facultatea si nu te poti prezenta la examenul de licenta.

| Adry05 a răspuns:

...absolvi
normal că nu, ce faci, tu ai licența și de ce te-ai mai duce să-ți iei restanțele?

| Violleta2022 a răspuns:

Nu se poate!
Cu restante nu poti sa ajungi in nici un examen, nici macar sa ti se incheie situatia scolara, ba chiar poti ramane repetent chiar si la facultate.

| Andreeush a răspuns:

Evident că nu poți să ai pretenția să intri la examenul final dacă ai restanțe.

| johnnny123 a răspuns:

Super Creștin, dar nu și Super Fan al limbii române.

În limba română se spune "să absolvi", nu "să absolvești".

Și nu, nu poți să intri în licență și să "absolvești" dacă ai restanțe. Este la mintea cocoșului că nu poți să consideri ceva finalizat până când nu sunt finalizate toate componentele acelui ceva.