| anonim_4396 a întrebat:

Bună. Fiul șefei mele a avut astăzi proba scrisa la romana. Și a zis că a scris despre Ion din Liviu Rebreanu.
Din câte am citit pe net, a fost legat de Moara cu noroc. Și la uman și la real.
Nu prea mă mai pricep că eu am terminat demult liceul.
Stiu că Ion de Liviu Rebreanu este un roman, nu o nuvelă dar a zis copilul că el asa știa că e nuvela...

6 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Dacă scria despre "Baltagul" lua 10 garantat!
laughing

| BuLaNNNeL a răspuns:

Eh, ce sa mai facă cu bacu' dacă-i copil de patron laughing

| gabicoo a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Îi trebuie ca să intre la "privată"! laughing
La facultate mă refeream!winking

| LanaDelRayFan a răspuns:

Da, Ion de L.R. este roman, iar astazi a picat nuvela, adica Moara cu noroc.

| Jany123Jane a răspuns:

Nu e nuvela happy e roman realist obiectiv. Din start a pierdut 3 puncte.

| Corina64 a răspuns:

Ion nu este nuvela, este roman, îmi pare rău dar nu a scris bine