| anonim_4396 a întrebat:

Homeschoolingul in Romania se poate face? este legal? Daca da, vreau sa stiu cum pot incepe.Am terminat clasa a10-a si m-am lasat anul asta in clasa a11-a, in fine. Daca puteti sa imi da-ti mai multe informatii despre homeschooling! Mersii happy big grin

5 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Da si nu. Se poate face pentru clasele 1-8 dar pentru invatamant superior (aka facultate) e obligatoriu nevoie de un liceu si diploma de bac.

| johnnny123 a răspuns:

În Romania homeschooling-ul nu este deocamdata legal, ba chiar retragerea minorului de la școală se pedepsește.

În plus, nu este suficient să vrei tu homeschooling. Este o decizie cu care în primul rând ar trebui să fie de acord părinții, pentru că atunci educația ta ar pica exclusiv în sarcina lor.

Au părinții tăi pregătirea necesară pentru a-ți preda materia de liceu? Sau au banii necesari pentru a te înscrie la o școală din străinate care oferă cursuri la distanță?

Iar dacă apoi vrei să urmezi învățământul superior, ce facultate crezi că-ți recunoaște "homeschooling-ul"?

Sunt niște întrebări pe care mă îndoiesc că ți le-ai pus.

| ibaal a răspuns:

Nu este legal la noi, insa se poate fenta. Incepe sa fie o moda si unii se inregistreaza la scoli din America, la distanta, si "apartin" de ei. Complicat si foarte costisitor, insa posibil. Se respecta o programa si se incearca obtinerea unei diplome recunoscute internationalwinking

| WhatABeautifulDay a răspuns:

In America se poate, dar aici nu. Adica te poti retrage dupa clasa a 10a, asa cum ai facut tu, dar chiar daca inveti tu pe cont propriu, nu poti lua diploma pentru BAC.

| raz0000001 a răspuns:

Este legal, mai bine spus nu avem legii despre asta. Dar atata timp cat iti duci copilul la scoala... Homeschool is doar in engleza, americana, deci studiezi, ca la ei, si iti echivalezi studiile aici.