| Laya a întrebat:

Am nevoie de cateva informatii in legatura cu invatamantul din Romania. Sunt de 5 ani de zile la o scoala din Viena (Vienna International Business School). Am plecat din Romania dupa ce am terminat clasa a VII-a, mergand aici mai departe. Ei bine, acum as fi in clasa a XII-a in Romania, aici fiind abia in clasa a XI-a. Tin sa mentionez ca scoala in care merg dureaza 5 ani, asta-nsemnand ca mai am 2 ani si termin. As vrea sa stiu, ce s-ar intampla daca m-as hotari sa vin in Romania si sa-mi continui scoala si studiile. Ar trebui sa dau bacc-ul anul acesta sau as merge in clasa XI-a si abia anul viitor as intra a Bacc?!
Imi sunt recunoscute diplomele de aici? Cam cat ar dura toate lucrurile astea, avand in vedere legile din Romania si birocratia?!
Am incercat sa ma informez pe site-ul ministerului, dar degeaba, deci, daca cineva a trecut prin asta sau e cadru didactic si ma poate ajuta, v-as fi recunoscatoare! Multumesc frumos!

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Gasasti informatii in legatura cu echivalarea studiilor efectuate in strainatate de cetatani romani pe siteul oficial al Centrului National de Recunoastere si Echivalare a diplomelor (CNRED ): http://www.cnred.edu.ro/

| William a răspuns:

Mai Oana de ce vrei tu sa vii aici? Nu vezi ce rau e? Eu iti sugerez sa ramai la Viena pentru ca in tara asta nu ai un viitor prea frumos. Dupa cum ai vazut si tu degeaba incerci sa te informezi ca nici siteu ministerului nu te informeaza.

| Laya explică (pentru William):

Stiu, William, am vazut si eu cum e in tara, dar problema e ca aici e bine din punct de vedere financiar, dar imi lipsesc oamenii de acasa. Se spune ca peste tot iti faci prieteni, dar nu sunt ca cei pe care-i cunosti de o viata. Nu cred ca as traii asa rau in Romania. As merge acolo la facultate si poate ar putea sa fie bine.
Dar, imi e oarecum frica de cat o sa dureze toate chestiile astea cu tradusul diplomelor, inscrisul la scoala etc...De accea vroiam sa ma informez inainte...

"Lady Pink", mersi frumos, orice mesaj imi este de ajutor! :*

| ladypink1 a răspuns:

Hm.Eu sunt la scoala in Franta.Sunt clasa a6-a cum ar veni in Romania, daca ar trebui sa ma intorc cand termin anul aici, ar trebui sa o iau de la inceput cu clasa a 6-a.Cat despre tine,nu stiu.

Eu zic sa nu te intorci,vei avea mai mult de castigat, daca vei ramane acolo.

Nu ti-am fost de ajutor, dar succes :*!

| Amiiiiiiiiiiiii a răspuns:

Hmm ce chestielaughing eu sunt in Romania si vara aceasta vor ai mei sa ne mutam in Austria. Sunt in clasa 9 aici. Pai ai intra in clasa 11 si anul viitor ai da bacul. Diplomele nu prea cred ca-ti vor ajuta la ceva. Daca as fi in locul tau nu cred ca as face aceasta schimbare. nu merita, crede-ma. Nu pot sa-si dau mai multe detalii pentru ca ma grabesc, dar daca imi lasi un ID iti voi spune mai multebig grin. Ne mai auzim.