| Adelaide a întrebat:

Buna i-mi puteti spune ce este competenta digitala despre ce este vb la un examen?

Răspuns Câştigător
| JennyBerry a răspuns:

Buna.
Proba de evaluare a competentelor diigtale are statutul de proba obligatorie in cadrul examenului de bacalaureat, pentru elevii de la toate filierele si profilurile.Sustinerea acestei probe este oo conditie necesara pentru participarea la probele scrise, Insa, aceasta proba este echivalata cu asa-zisul Ecdl [ European Computer Driving Licence] care se plateste si se sustine in timpul anului scolar.
Competentele digitale vor fi din urmatoarele domenii:
1.Sisteme de calcul
2.Sisteme de operare
3.Procesoare de texte
4.Procesoare de calcul tabelar
5.Baza de date
6.Reteaua Internet

Timpul de rezolvare a 15-20 de itemi : 90 de minute

Ciao

1 răspuns:
| Alina_9354 a răspuns:

Pai tot ce inveti la tehnologia informatiei si comunicarii(T. I. C.) in clasa 9-12! Tine de ce stii tu sa faci pe un calculator, daca stii sa lucrezi in power point, in office si toate celelalte programe de genu! Primesc fundita pentru raspuns?big grin