| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti spune cum decurge competenta digitala la bacalaureat?

3 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Da. Dupa ce te-ai asezat la calculator si s-au indeplinit toate formalitatile (prezenta, etc), vei primi un bilet cu exercitii pe care trebuie sa le rezolvi folosind internetul. Nu mai tin minte daca le-am scris pe foaie sau in calculator. Dupa aceea se va opri netul si vei primi alte exercitii pe care trebuie sa le rezolvi fara net in word, power point, excel si mai erau cateva. Dupa ce ai rezolvat, salvezi in calculator, apoi le treci pe un stick pe care ti-l va da profesoara. Nu m-am priceput niciodata la informatica si nici la TIC, astfel ca, sincer sa zic, nici nu stiu ce am facut la competenta. M-am trezit cu al 2-lea calificativ de la coada. In principiu, insa, proba se va desfasura asa cum ti-am zis. S-ar putea sa mai existe mici modificari.

| BVali a răspuns:

Sunt 2 bilete, pe unul e Subiectul 1 si pe celalalt e Subiectul 2. La subiectul 1 care dureaza 15 min vei avea acces la internet pentru ca vei avea o cerinta in subiect conform careia sa cauti o informatie pe internet si sa o pui intr-un fisier. Iar subiectul 2 consta in multe exercitii fiecare in program (Word, Excel, Acces...).

| Kanpeki a răspuns (pentru BVali):

Noi la clasa am lucrat doar in Word, PowerPoint si Gimp. laughing

Poti fi un pic mai explicit, ce fel de exercitii? Gen tabele, animatii?