| Roxutza99 a întrebat:

Buna imi explica cineva si mie diatezele va rog? fundita

2 răspunsuri:
| IoAlexandra a răspuns:

Avem trei diateze:
1. activa: Eu scriu tema.-ceva ce fac acum.
2.pasiva:Tema este scrisa de mine.- actiunea se axeaza pe faptul ca tema este scrisa nu pe faptul ca eu fac actiunea.
se formeaza din a fi+verbul la participiu
3. refleziva- arata ca subiectul se impica intens in actiune. intodeauna verbul este precedat de un pronume refleziv.Ma uit la stele.

| PamyTzZz a răspuns:

Diateza activa arata ca subiectuleste autorul actiunii verbului pe care o exercita asupra unui obiect.
ex : Copilul CITESTE o carte. citeste arata actiunea pe care copilul o exercita asupra cartii.

Diateza reflexiva arata ca subiectul este autorul unei actiuni la care paricipa intens. Verbele la diateza reflexiva sunt insotite obligatoriu de un pronume reflexiv in cazul acuzativ sau dativ.
ex (Ac) El SE GANDESTE la o scena de lupta. se gandeste este un verb la diateza reflexiva aratand facptul ca el se gandeste intesns la scena de lupa.
ex (D)El ISI INCHIPUIE o scena de lupta. isi inchipuie este verbul la diateza reflexiva si arata tot faptul ca elisi inchipuie intr-un mod intensscena de lupta.

Diateza pasiva arata ca subiectul suporta actiunea facuta de autorul ei. Verbele la diateza pasiva sunt construite cu verbul auxiliar A FI + participiu verbului de conjugat.
ex : Cartea este citita de elev. cartea este subiectul care suporta actiunea adica este citita de elev.

sper ca ai inteles. funda?