| PantherLily a întrebat:

Buna,imi poate explica cineva procedura de inscriere la facultate? As vrea sa ma inscriu la 2 dar in final sa raman la cea la care intru la fara taxa.

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Gasesti informatiile necesare in sectiunea "admitere studii de licenta" de pe site-ul celor doua facultati (care pot sa apartina sau nu aceleiasi universitati). Nu exista "procedura" aplicabila si general valabila tuturor universitatilor din Ro. ---in virtutea autonomiei universitate, fiecare universitate isi stabileste reguli proprii.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În general, depui două dosare de înscriere - în primul poţi depune actele în original, iar în al 2-lea vei depune actele în copie xerox ( şi, eventual, LEGALIZATE - în funcţie de cerinţele facultăţii respective ).

După afişarea rezultatelor ai un termen limită pentru CONFIRMAREA locului!
La "confirmare" trebuie să depui actele în original!

Vei merge la "confirmare" la facultatea la care eşti admis "la buget", iar de la cealaltă facultate îţi scoţi dosarul - se eliberează IMEDIAT după afişarea rezultatelor ( deci, din următoarea zi se eliberează dosarele candidaţilor respinşi ).

Toate cele bune!