| Lore_Dana_Bota_1986 a întrebat:

Bună
-îmi poate răspunde și mie cineva care se pricepe cum funcționează notele în Germania (adica ma refer la medi)dacă ai o anumita medie de ex.la o materie ai încheiat cu nota 5 ce se întâmplă sau dacă ai la doua materi doua medi de 5 și restul sunt mai bune.Sau aici depinde și la ce materi ai aceste medi.
Va mulțumesc!

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nota 1 este cel mai bun, 5 este cel mai slab.
De la 4 in sus este ca si cum ai avea la noi sub nota 5 - ai picat.

| Lore_Dana_Bota_1986 explică (pentru Bula):

Buna,asa cu notele stiu cum este doar ca nu inteleg ca de ex. daca ii sa ai o Medien incheiata la una dintre materi cu 5 sau poate chiar doua Materie si la celelalte esti un pic mai bun., mai ai cum sa balansezi una dintre medi.Pentru ca in România de ex cu medie de 5 treci clasa egal cate ai, esti bucuros ca ai trecut.Aici in schimb nu înțeleg treaba asta cu medie de 5, dacă ai una singura ma gandesc ca se balanseaza cu alta medie dar cu doua de 5 cum funcționează.
Va rog să-mi raspundeti cei care stiu.
Va mulțumesc!

| Bula a răspuns (pentru Lore_Dana_Bota_1986):

In Germania, nota 5 este ceea mai slaba (1 este ceea mai buna).
Nu am auzit de "balansarea" notelor de 5, eventual in cazurile cand materia respectiva nu este atat de importanta si se iarta elevul.

| Lore_Dana_Bota_1986 explică (pentru Bula):

Acuma am mai întrebat o persoana si i-am zis aceiasi întrebare ca balansarea unei note de 5 nu are legatura cu celelalte materi.Si cand ai doua note de 5, oare cum funcționează ramai corigent.

| RxTx a răspuns:

Complicat nu ințeleg

| varsanofie a răspuns:

De la 3 repeți clasa. Daca ai două de cinci trebuie să ai alte materii la care esti mai bun pentru a balansa nota finală.

| Lore_Dana_Bota_1986 explică:

Adica poti să-mi explici un pic mai mult, ca sa inteleg mai bine.Adica de ex cu 2 medic de 5 si la celelalte ar trebui da aibe cate o medie de 1, 2, 3 ca sa balanseze Media.Ma gandesc ca la materie de baza conteaza ca un copil sa nu aibe note slabe.