| Anomisqwq a întrebat:

Buna imi poate recomanda cineva niste facultati si niste exemple de joburi dupa terminarea ei? Tin sa mentionez ca am terminat la filo voiam la Ase pe marketing dar nu-mi place matematicacrying

Răspuns Câştigător
| LordCristobal a răspuns:

Iti dau eu o lista de facultati care sa fie cat de cat potrivite pentru cineva care nu se descurca cu matematica:
Facultatea de Drept-poti deveni jurist,notar si daca inveti foarte bine poti ajunge sa fi si avocat,procuror,judecator.
Facultatea de Istorie/Geografie-te faci profesor,istoric,geograf.
Facultatea de psihologie-te faci psiholog.
Facultatea de Jurnalism-poti lucra ca ziarist,jurnalist.
Facultatea de Sociologie, Asistenta Sociala-sociolog, asistent social pentru cazuri defavorizate.
Litere si Limbi Straine-translator, interpret literar.
Resurse Umane si Administratie Publica- poti lucra in departament HR, in corporatii sau functionar la stat.
Intai de toate sa te duci pe in domeniu care iti place si te atrage ca altfel daca faci ceva ce nu iti place o sa iti fie greu.

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Cam mult vrei.:)) Cauta si tu diverse si vezi ce scrie, ca nu e asa greu:

https://www.wall-street.ro/......drept.html

Sau cauta pe Youtube direct https://youtu.be/We3m-nDXPPc

| NuCitescNotificari a răspuns:

De ce nu-ti place matematica? Procesezi mai greu?!

| aaanamariaaa a răspuns:

Sa stii ca orice facultate și job necesita un oarecare interes, adica trebuie sa iti placa macar cât de cat( dacă nu exista pasiune mare ) macar sa iti fie pe plac. eu o sa iti dau exemple de cele mai căutate facultăți, sau cum ar veni "cele mai prestigioase" de le pui și pe insta în bio laughing, cum ar fi:
UMF-ul
-medicina generala: medic cu orice specialitate (trebuie master( fie ca medic de familie, oftalmolog, dermatolog neurolog etc
- tot în domeniul sănătății facultatea de asistenta medicala generala ( ieși asistent generalist și poți lucra pe orice secție din spital, grădinițe, scoli, dispensar clinici)
- nutritie și dietetica : nutriționist
- facultatea de farmacie : farmacist
- politehnica : inginer ( acum sunt multe specializări) dar cele în domeniul IT sunt cele mai căutate gen inginer de software (cunosc persoana cu salariu de 15. 000lei net lunar la 10 ani vechime)
- facultatea de informatica - orice în IT ( nu cunosc domeniul dar știu ca e bine plătit
Despre restul mna mai e academia de politie dacă îți place, postliceala sanitara, eu ti am enumerat unele din cele mai cunoscute domenii(și decent plătite, de obicei în medicina, ingineri, în IT, restul au salarii normale pana în 3000 dacă nu si mai puțin( la alte facultăți) poate doar sa lucrezi pe cont propriu.
Mai sunt joburi bine plătite și fără facultate dar eu as sfatui pe oricine sa urmeze una, stai și analizează si tu vezi ce iti place, ce te ar pasiona (poate și pe parcurs). Multa bafta!