| Cristamina a întrebat:

Buna!
Imi poate spune cineva, cate ceva despre liceul particular Constantin Angelescu din Bucuresti? Se ocupa profesorii de toti elevii? Isi dau interesul sa le predea ce trebuie si cum trebuie?
Multumesc.

2 răspunsuri:
| micutaEU a răspuns:

Mici date despre liceu:Constantin Angelescu (n. 10 sau 12 iunie 1869, Craiova; d. 14 septembrie 1948, București) a fost un politician, medic și profesor universitar român, reformator al școlii românești în perioada interbelică. A fost membru de onoare al Academiei Române. Din 1901 până la sfârșitul perioadei interbelice, a fost deputat sau senator în toate legislaturile; din ianuarie 1914 a fost membru al guvernului în repetate rânduri; între 1922-1928 și 1933-1937 a fost ministrul instrucțiunii publice. Între 30 decembrie 1933 și 3 ianuarie 1934 a fost primul ministru interimar al României. A fost cel dintâi ministru plenipotențiar al României la Washington, începând cu ianuarie 1918. După cel de al doilea război mondial a prezidat Asociația de prietenie Româno-Americană.
Din cate stiu se ocupa de copii. FUNDA?

| Cristamina explică (pentru micutaEU):

Multumesc pentru raspuns. Cunosti pe cineva sau inveti acolo?