| Curiosity1 a întrebat:

Imi poate spune cineva ceva despre interviul eseu? Poate chiar un exemplu, daca se poate. Multumesc!

1 răspuns:
| Nelucojoc a răspuns:

Interviul eseu este o forma de interviu in care angajatorul incearca sa intuiasca capacitatea ta de a te exprima coerent cu privire la un subiect oferit spontan. Sunt testate capacitatile tale de retorica si oratorie, dar in scris.

Ex. concret: In USA, zilele trecute, cei 9 judecatori din curtea suprema au scos prin vot dreptul garantat prin constitutie al femeii de a avea intrerupere de sarcina in primele x saptamani. Asta inseamna ca in UNELE state cu majoritate conservatoare, legiuitorii federali vor interzice avortul.

Nu e necesar sa fii la curent cu ce se intampa la ei in USA, e suficient sa iti spui punctul de vedere asupra a ce crezi tu ca implica acest lucru ca aspect legal si moral, dar, atentie, trebuie sa folosesti argumente.

Mult succes!