| Against a întrebat:

Imi poate spune cineva daca sansa mea sa intru la buget la o facultate depinde de nota de la bac sau d e rezulatul obtinut la examenul de admitere? big grin

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu mi-ai citit atent raspunsul.
Daca se da numai examen atunci nu se ia in considerare media de la bacalaureat. Poate fi si o combinatie, dau un exemplu fictiv: examenul reprezinta 75% iar media de la bacalaureat 25% din media de admitere.
Afli exact asta de pe site-ul oficial al facultatii de medicina la care vrei sa mergi.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este un singur raspuns, fiecare facultate are propriile reguli de admitere, poate sa fie examen, testare, concurs de dosare bazat pe media de la bacalaureat sau o combinatie.
Pentru a afla trebuie sa te uiti pe site-ul oficial al facultatii unde vrei sa mergi, la Admiterea 2013.

| Against explică (pentru Ioandelasal):

Sa zic ca iau bac`ul cu 9 sau cat se ia pentru a intra la buget la FAcultatea de Medicina, si se da examen de admitere. Mi se mai ia nota de la bac in considerare? sau doar examenul de la ei?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Against):

Nu mi-ai citit atent raspunsul.
Daca se da numai examen atunci nu se ia in considerare media de la bacalaureat. Poate fi si o combinatie, dau un exemplu fictiv: examenul reprezinta 75% iar media de la bacalaureat 25% din media de admitere.
Afli exact asta de pe site-ul oficial al facultatii de medicina la care vrei sa mergi.

| MMihai a răspuns:

Fiecare facultate are mecanismul ei de admitere, este un haos total acum. Unii țin cont de nota de la bac alții nu și depinde de la facultate la facultate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fiecare facultate in parte are propriul sistem de admitere fie ca e pe baza de dosar sau examen.

Răspuns utilizator avertizat