| Iancu_Dumii_1993 a întrebat:

Imi poate spune cineva de ce in 1856 Anglia, Franta, Sardinia si Turcia s-au aliat impotriva Rusiei? Avand in vedere ca 3 mai puteri crestine s-au aliat cu o putere musulmana impotriva unei alte puteri crestine. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Interesele politico- economice ale vremii
au primat ( au avut întîietate)celor religioase.
E vorba de accesul maritim în bazinul Mării Negre ( pentru Anglia, Franța și Sardinia ) și de interesele Franței și Angliei în extinderea lor teritorială către țările din Asia Mică ( Iran, Irak, Kurdistan), atît prin Marea Neagră cît și prin teritoriul Turciei.
La acea dată Imperiul Otoman nu mai era acea mare forță care fusese în Europa pînă pe la mijlocul secolului al 19 -lea. Și de aceea Anglia și Franța erau interesate de a sprijini Turcia, în ideea slăbirii Rusiei.
Cred că mai multe date ai putea afla de pe google de la adresa „Războaiele ruso turce".

2 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Pentru a stopa evolutia Rusiei si pentru ca cele 4 puteri sa ramana in fruntea Europei.

| johnnyMe a răspuns:

Razboiul Crimeii a inceput in 1853 si s-a incheiat in 1856 cu tratatul de la Paris!
Multi istorici spun ca religia a fost doar un pretext pentru inceperea acestui razboi!
Englezi si estul europei ..erau ingrijorati de puterea pe care rusia incepuse sa o dobandeasca si se simteau cumva amenintati!
Sunt multe de spus despre acest razboi...care pentru noi ca romani a insemnat foarte mult!
Datorita acelui tratat 3 ani mai tarziu Romania a reusit unirea mica! Dar asta e o alta ''poveste'' destul de interesanta! happy
Toate razboaiele au pretexte (la acesta a fost cel religios)... dar pretextele nu au foarte mare legatura cu scopul lor!winking