| Mandatoriii a întrebat:

imi puteti da cateva probleme rezolvate de informatica, in care se folosesc functiile for si while, pentru ca vreau sa le inteleg mai bine. Merci!

Răspuns Câştigător
| CaffeBoy a răspuns:

Rezolvarea e urmatoarea:
== SUMA A N NUMERE ==
citesti n, faci cu for de la 1 la n, citesti un numar si recalculezi suma
== SUMA CIFRELOR A N NUMERE ==
citesti n, faci cu for de la 1 la n, citesti un numar, cat timp numarul tau e diferit de 0 suma creste cu nr mod 10 iar numarul se imparte la 10. (astfel il imparti in cifre)
== CMMDC / CMMMC A N NUMERE ==
citesti n si un numar apoi cu un for de la 2 la n citesti un x si faci cmmdc intre primul numar si x (a 3 metode, cauta pe google cea cu scaderi) la sfarsit numarul initial va avea valoarea cmmdc intre cele 2 numere si la sfarsit il afisezi; cmmmc = (a*b)/cmmdc
== TRANSFORMAREA DIN BAZA X IN BAZA 10 ==
se citeste numarul si baza, descompui numarul in cifre (ca la a2-a pb) si iei o variabila care incepe cu valoarea 0 ce inseamna pozitia cifrei de la dreapta la stanga din numarul citit. Astfel faci suma urmatoare: Suma dupa k de la 0 la nr_cifre din k*baza+cif unde cif reprezinta cifra din dreapta ramasa in numar.

Sper ca ai inteles ceva din explicatii

5 răspunsuri:
| LolaLollita a răspuns:

Asta e posibil sa fie un pic prea avansat: http://info.mcip.ro/? cap=Programare%20dinamica

Dar poate te ajuta:)

| CaffeBoy a răspuns:

Suma a N numere
Suma cifrelor a N numere
Cmmdc / Cmmmc a N numere
Transformarea din baza X in baza 10 (X

| CaffeBoy a răspuns (pentru CaffeBoy):

Rezolvarea e urmatoarea:
== SUMA A N NUMERE ==
citesti n, faci cu for de la 1 la n, citesti un numar si recalculezi suma
== SUMA CIFRELOR A N NUMERE ==
citesti n, faci cu for de la 1 la n, citesti un numar, cat timp numarul tau e diferit de 0 suma creste cu nr mod 10 iar numarul se imparte la 10. (astfel il imparti in cifre)
== CMMDC / CMMMC A N NUMERE ==
citesti n si un numar apoi cu un for de la 2 la n citesti un x si faci cmmdc intre primul numar si x (a 3 metode, cauta pe google cea cu scaderi) la sfarsit numarul initial va avea valoarea cmmdc intre cele 2 numere si la sfarsit il afisezi; cmmmc = (a*b)/cmmdc
== TRANSFORMAREA DIN BAZA X IN BAZA 10 ==
se citeste numarul si baza, descompui numarul in cifre (ca la a2-a pb) si iei o variabila care incepe cu valoarea 0 ce inseamna pozitia cifrei de la dreapta la stanga din numarul citit. Astfel faci suma urmatoare: Suma dupa k de la 0 la nr_cifre din k*baza+cif unde cif reprezinta cifra din dreapta ramasa in numar.

Sper ca ai inteles ceva din explicatii

| CaffeBoy a răspuns:

Ce limbaj faci?

| Mandatoriii explică (pentru CaffeBoy):

Merci mult pentru probleme, C/C++ fac.