| Valenziana a întrebat:

Imi puteti explica ce este logaritmul? Inca nu am invatat despre el dar vreau sa stiu inainte. Am cautat pe internet dar nu am inteles. Ps:sunt a 8-a

3 răspunsuri:
| 98Gabriela a răspuns:

Putere la care trebuie ridicat un anumit număr pozitiv, numit bază, spre a obține numărul dat.
Logaritmul unui număr real pozitiv este exponentul puterii la care trebuie ridicat un alt număr fix (numit bază) pentru a se obține numărul dat.

| Valenziana explică (pentru 98Gabriela):

Eu de exemplu am gasit un exercitiu mai ciudat, imi spui te rog cam cum ar veni? logx5 (la puterea a 5-a)-logy2

| Valenziana explică (pentru 98Gabriela):

=3