| PatrickCplusplus a întrebat:

Buna îmi puteți explica va rog urmatorul enunț pentru că nu îl înțeleg: celulele sintetizează după un anumit cod compușii sai

Răspuns Câştigător
| sweetys a răspuns:

Este ca si cum tu -( celula) iti faci -( sintetizezi) mancare-( compusii) dua o reteta- ( codul).
Sper ca ai inteles?

1 răspuns:
| Basthet a răspuns:

Bună! Aici este vorba despre codul genetic. Elementele de cod sunt genele, în care sunt înscrise toate datele necesare pentru sinteza substanțelor celulare. Ca în orice cod, fiecare element simbolizeaă ceva anume. Cel mai cunoscut exemplu este codul Morse, folosit în telegrafie. Folosind doar linia și punctul poți scrie fraze întregi, fiecare literă fiind simbolizată de un anumit număr de linii/puncte. Iată, SOS (save our souls=salvați sufletele noastre) se scrie în codul Morse așa:... _ _ _... (s= 3 puncte, o=3 linii). Codul genetic conține astfel de date pentru producerea substanțelor, spre exemplu proteinele. Acum sper că ai înțeles!