| Anonymus9 a întrebat:

Imi puteti spune cum aflu functia sintactica a verbelor si care sunt intrebarile >ei? ex: complement indirect-raspunde la intrebarea?

Răspuns Câştigător
| bumerang1234 a răspuns:

Acuzativ - intrebarea: pe cine,ce C.D, la cine, la ce, pentru cine, pentru ce (etc)C.indirect. la nominativ :cine ce -subiect,care-substantival apozitional,la Genitiv:al cui, ale cui, ai cui, a cui -atribut subst genitival, la Dativ: cui C.indirect

4 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Vai de capul meu, dar ce faceti la ore? La ce vrei functia sintactica, la verb sau la substantiv? Ca verb complement direct care sa raspunda la intrebare nu exista in gramatica, asta-i la substantiv... Gasesti aici gramatica, este pe substantiv, dar in stanga ecranului ai si verbul, cu model de analiza, poate asa te lamuresti despre ce este vorba. http://www.morfologia.ro/declinarea-substantivelor/

| ISOtech a răspuns:

Poi complementul direct(cd):ce, cine?
Indirect(ci):la cine, la ce, pe cine pe ce(insa la asta nu sunt sigur 100%
Circumstantial de loc:unde
Circumstantial de timp:cand
Circumstantial de mod:cum? nici la asta nu sunt sigur
Adjectiv verbal:care? si cam astea ar fi

| Sahasrara a răspuns:

Verbele pot fi :
1. Predicative
la modurile - indicativ, optativ, conjunctiv
2. nepredicative
la modurile - infinitiv, gerunziu, participiu, supin.
Cînd verbele sunt predicative, ele ocupă funcția de PREDICAT și răspund la întrebarea CE FACE subiectul?
Cînd verbele sunt nepredicative pot ocupa următoarele funcții :
- Subiect - CINE?, ex : A mînca este plăcut.
- Nume predicativ - CE?, ex : Hârtia asta este DE ARUNCAT
- Complement (discuția e prea lungă)
- Atribut - CE FEL DE? CUM ESTE un lucru?

| LuciaStefaniaa a răspuns:

Complement Direct (C.D.) = Ce? Cine?
Complement Indirect ( C.I) = La cine? La ce? Pentru cine? Pentru ce? Cu cine? Cu ce? Pe cine? Pe ce? De cine? De ce? Despre cine? Despre ce?
Complement Circumnstantial de Loc ( C.C.L) = Unde? De unde? Pana unde?
Complementul Circumnstantial de Timp ( C.C.T) = Cand? De cand? Pana cand?
Complement Circumnstantial de Mod ( C.C.M) = Cat? Cum?
Toate aceste Complemente sunt in cazul Acuzativ (Ac)