| anonim_4396 a întrebat:

Ma puteti sa ma ajutati si pe mine cu niste propozitii? Stiu ca nu ar trebui sa intreb asa ceva, dar chiar am mare nevoie... Trebuie sa fac 3 enunturi in care cuvantul "casă", precedat de prepozitii specifice genitivului sa indeplineasca functia sintactica de complement indirect, de loc si de timp. Va rog sa ma ajutati! happy

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Regulile genitivului spun că :
a)Funcția obișnuită a genitivului este aceea de atribut.
Prepoziții ( sau locuțiuni prepozițio nale) care preced substantivul în ge nitiv ar putea fi: asupra, contra, deasupra, împotriva, înaintea, înapoia, în dreptul. Împreună cu acestea el îndeplinește, mai ales, funcția de complement indirect pe lîngă un verb.
Dar și acelea de cicumstanțiale de loc și de timp.
Parafrazîndu-l puțin pe Coșbuc să zicem așa: Norii erau coborîți atît de jos de parcă se adunaseră deasupra casei.( deci, „deasupra casei " este complement circ. de loc).
Acum cred că poți gîndi și tu puțin și să concepi niște exemple.

| Gabi_Petrut_1999 a răspuns:

1. merg acasa 2. ce casa frumoasa 3. daca as fi platit and face o casa le-am scris in ordinea opusa de cele scrise de tine

| Sofia505 a răspuns (pentru Gabi_Petrut_1999):

Mda...merci, dar nu sunt in cazul genitiv...