| andreea1245876 a întrebat:

Imi puteti spune cum se formeaza Past Simple la interogativ, negativ, si afirmativ?
Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Buna!
Interogativ: Did+Sb+vb(forma I)+ restul propozitiei + semnul "?"
Exemplu: Did you meet Mary yesterday? Negativ: Sb+ did+ not(didn't)+vb(forma I)+restul propozitiei.
Exemplu: I didn't work last Friday.
Afirmativ: Sb+vb(forma a II-a)+restul propozitiei.
Jenny took the driving licence last year.
Succes si weekend placut iti urez!

6 răspunsuri:
| marian5693 a răspuns:

La afirmativ: Subiect+verbul la forma a 2-a(daca e neregulat) sau cu terminatia "ed"(in cazul in care nu e neregulat)
La interogativ se incepe cu "Do" sau "Does", urmat de verbul la prima forma si restul propozitiei asa cum e.
La negativ avem subiectul+"didn't" sau "doesn't", urmat de verbul la prima forma si restul propozitiei.
Ca exemplu:
Afirmativ: I saw him driving a car.
Interogativ: Did I see him driving a car?
Negativ: I didn't see him driving a car. Sper ca ai inteles ceva.

| adinaTPU a răspuns:

Este o intreaga poliloghie la mijloc. Stii ca gasesti pe Wikipedia explicatiile cerute la tine, atat la verbe regulate, cat si la verbe neregulate? http://ro.wikipedia.org/......glez%C4%83 Vezi ca la sfarsitul paginii sunt formele de la interogativ, negativ, etc

| AlexanderGaming a răspuns:

Iti dau exemplu cu verbul a fugi - run, ran, ran

Afirmativ. I ran
Negativ. I didn't run
Interogariv. Did i run?

| Valea_Corina_1976 a răspuns:

Past Simple in engleza?

| OREOkun a răspuns:

Aff: S+V-ed...(pentru verbe regulate) sau
S+V la forma a 2 (pentru verbe neregulate)
Neg: S+did+not+v...
Int: Did+S+V?

| Ile_Ria_1999 a răspuns:

La afirmativ pui subiectul ex. Luca
, apoi verbul de ex. to eat si il treci dupa subiect, dar daca e la persoana a3a singular adaugi verbului un s sau un es
La negativ e tot asa doar ca pui not intre subiect si predicat (verb)
La interogatin e ca la afirmativ doar ca inversezi ordinea subiectului si verbului