| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti spune cum se formeaza Past simple, Past continuous si Past perfect? Afirmativ, negativ si interogativ.
Multumesc mult!
Fundita love struck

Răspuns Câştigător
| raluca1601 a răspuns:

Past Simple: -exprima actiuni repetate, obisnuite in trecut(eg.: I drank a lot of milk when I was baby.)
-exprima adevaruri generale in trecut(eg.: Dinossaurs dissappeard millions of years ago.)

Afirmativ: S+vb-forma a II-a
-ed
Intergoativ: did+S+vb -la forma I
-ed
Negativ: S+did not+vb -forma I
Adverbs: yesterday, last week, month etc, year ago, in 1998.

Past Continuous: -exprima o actiune, care se afla in desfasurare intr-un moment indicat in trecut.(eg.: He was eating an Apple at 7p.m. yestarday.
Afirmativ: S+was/were+vb-ing
Interogativ: Was/were+S+vb-ing
Negativ: S+was/were+not+vb-ing
Adverbs: while, etc.

Past Perfect Simple(m.m.c.p din limba romana) :-exprima o actiune incheiata in trecut, inaintea altei actiuni terminate. Exemplu: Casa arsese deja, cand au ajuns pompierii. The house had already burnt, when the firefighters arrived.
Afirmativ: S+had+vb-forma a III-a
Interogativ: Had+S+vb-forma a III-a.
Negative: S+had+not+vb-forma a III-a
Adverbs : alredy, yet, since, for, just, before.

* folosesti forma I, a II-a si a III-a a verbului la verbele neregulate, iar la verbele regulate adaugi -ed.
* S-subiect
*Adverbs - dupa aceste adverbe, iti dai seama ce timp este in propozitii. Cauti adverbele si iti dai seama ce timp o sa fie. Funda, te rog.