| anonim_4396 a întrebat:

URGENT! Imi puteti spune cum se formeaza Past simple, Past continuous si Past perfect? Afirmativ, negativ si interogativ.

Multumesc mult!

Funditalove struck

Răspuns Câştigător
| AnaAmalia31 a răspuns:

Past Simple
Negativ : Subiect + did + not + Vb ( vebul la infinitiv adica forma I ) - exemplu : She didn't visit.
Afirmativ : S + did + verb ( cu terminatie d/t ) - She visited.
Interogativ big grinid + S + VB ( forma I ) - Did she visit?

Past continuous :
Afirmativ : S + Be ( was / were ) + vb-terminatie ing - They were traveling

Negative : S + Be + not + V- terminatie ing - They weren't traveling.

Interogative :
Was / Were S + V - terminatie ing - Werw they traveling?

Sper ca te-am ajutat!winking

| AnaAmalia31 a răspuns (pentru AnaAmalia31):

In loc de big grin era Did si in loc de Werw era Were

1 răspuns: